info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Stresi Azaltarak Ruh Haline İyi Gelen Besinler

Stresi azaltarak ruh haline iyi gelen besinleri öğrenip hayatımızı kolaylaştırmak çok kolay. Günlük hayatın karmaşası ve zorluğu içinde birde diyet gibi gerçek bir sabır gerektiren program işleri iyice çekilmez hale getirir. Hatta bazı koşullarda diyeti bırakıp ellerimizde kocaman bir cips ve kavanoz çikolatayla stresimizi ve gerginliğimizi atlatmaya çalışırız. Cips yerine yiyeceğimiz herhangi bir besin diyet programını hatırlattığı için bir dakika bile düşünmeden koca paket cipsi mideye indiririz.

Stresi Azaltarak Ruh Haline İyi Gelen Besinler

Az önce yediğimiz cips zaten geçip gidecek olan stres ve üzüntüye iyi geldi mi? Peki kilo vermek için günlerdir uğraştığımız diyet emeklerin çöpe atılması demektir. Her ne sebeple olursa olsun stresli zamanlarda kendimizi kontrol etmeyi bilmemiz gerekmektedir.  Yaşamın her anında her yerinde sıkıntılı zamanlarımız hep olacaktır.Zaten dert edilen onca kilo varken diyeti silip atmak pekte mantıklı bir davranış değildir.En azından sıkıntı yaptığımız kiloları verip hayatımızdaki bir olumsuzluğu da önleyerek biraz daha hafifleyebilirsiniz. Sebep ne olursa olsun çikolata tarzında atıştırmalıklara başvurmak oldukça anlamsızdır.

Bizi mutlu eden yaşlanmamızı engelleyen besinlerin varlığından haberimiz var peki stresi azaltan sakinleştirici tadında besinlerin olduğunu biliyor musunuz? Birazdan tükettiğiniz takdirde sakinleştirici , yatıştırıcı etki gösteren herkesin yakından bildiği besinleri anlatacağım. Özellikle kadınların adet dönemi öncesi farklı ruh haline girdiği bilinir. Gerginlik, aşırı sinirlilik, duygusallık gibi hormonsal etkiler yaşanmaktadır. Bu dönemleri daha rahat atlatıp uyguladığınız diyeti bozmadan gündelik yaşamınıza devam etmeniz oldukça kolaydır.

Stres ve Çikolata İlişkisi

Özellikle bu konuya biraz değinmek istedim çünkü ruhsal sıkıntılarda en çok başvurulan şey koca bir kavanoz çikolatadır. Çikolata tarzında şekerli besinler var olan ruh dengesini daha da kötüleştirmektedir. Üstüne birde bu tarz işlenmiş şekerlemelerin bel bölgenizde hızlı bir yağlanmaya neden olduğunun farkında mısınız? gerginlik durumunda yapılan en büyük hatalardan biride kafeinli kahve tüketmektir. Zaten hormonların düzensiz olduğu bu dönemde kafein veya gazlı içecek kullanımıda işleri iyice sokabilir. Kahve tutkunuzdan vazgeçemiyorsanız eğer kafeinsiz olanları tercih etmelisiniz.

Stresi azaltarak ruh haline iyi gelen besinler şunlardır;

Muz

İçerdiği yüksek oranda ki potasyum sayesinde mutluluk hormonu salgılanmasında büyük rol oynadığı için günlük stresi rahatlatacaktır.

Çeri Domates

İçerdiği likopen ile beyin gelişimini desteklerken depresyona neden olan etkenleri engeller. Salatalarınıza kabukları soyulmamış çeri domates eklemek ve likopenin emilimini yükseltmek için zeytinyağı ilave etmek faydalı olacaktır.

Roka ve Marul

Roka ve marul endişeyi azaltır. Rokanın ruh haline iyi geldiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin beyine giden enerjiyi artırarak stres anında daha soğuk kanlı olmamızı sağlamaktadır.

Sığır Eti

Özellikle yeşillikle beslenen hayvanların etleri tüketildiği taktirde metabolizmayı hızlandırarak stres hormonlarını engellemektedir.

Süt

Uykuya dalmadan önce bir bardak şekersiz olarak tüketilen süt daha sakin ve kaliteli bir uyku uyumanıza yardım etmektedir. Sabah daha sakin bir şekilde uyanmanızı sağlar.

Somon Balığı

Omega 3 bakımından en zengin olan somon balığı adrenalin stres hormonları ve kortizol hormonlarını engelleyerek sakinlik verir.

Orman Meyveleri

Antioksidan ve posa içeriği yüksek olan bu meyveler stresi azaltarak ruh halini düzeltir. Günde 1 su bardağı tüketilmesi önerilir.

Badem Ve Fındık

Vücuttaki kan basıncını düzenleyerek sakinlik verir. Stres hormonlarının etkisini azaltarak daha rahat bir gün geçirmeyi kolaylaştırır.

evde ek iş