info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Su içmenin önemi nedir?

SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN ŞARTI; SU İÇMEK

Su içmek; hayatta kalabilmek için, nefes almaktan sonra en çok önem arz eden fizyolojik ihtiyaçtır. Hiç bir canlı su olmayan hayatta kalamaz. Sağlığımızı korumak ve hayatımızı devam ettirmek için son derece önemli olan su; günlük en az 8 bardak yani 2-2,5 litre tüketilmelidir. Gün içinde tüketilen çay, kahve ve sıvı gıdaların hiç biri suyun yerini tutamaz. Su içmenin önemi vücudumuzdaki su oranı ile kıyas edilmelidir. Erkeklerde vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 60’ı, kadınlarda ise, yüzde 50’si sudur. Vücudumuzun fonksiyonlarını aksaksız yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Vücuttaki suyun biraz azalmaya başlaması ile birlikte dikkat eksikliği, unutkanlık, dalgınlık ve yorgunluk baş gösterir.

Su içmenin önemi nedir?

Su içmenin önemi hakkında yapılan araştırmalarda suyun vücudun her hücresinde mekanik ve manyetik enerji ürettiği, böylelikle suyun bize yaşam gücü verdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca su böbrekleri çalıştırdığı için vücudumuza kinetik enerji sağlar. Su içtiğimiz zaman bütün vücudumuz çalışır ama su tüketimi azaldığı zaman vücutta depolanan yağ miktarı artar. Su içmeyen insanlarda kilo alımı başlar. Su hiç bir yan etkisi olmayan bir içecektir. Vücutta bağışıklık sistemini geliştirir, kanın pıhtılaşmasını önler, vücuttaki zehirli atıkların toplanıp atılmasını sağlar. Vücut ısısını ayarlar. Eklemlerin ve bağırsakların faaliyetlerini yapmasında etkili rol oynar. Cildi güzelleştirir, gözleri kuvvetlendirir. Vücudun su ihtiyacı karşıladığında geceleri uyku düzenini sağlar, sabahları uyanma zorluğunu ortadan kaldırır. Nefesi açar. Beş duyu organının daha iyi algılamasını sağlar. Su kalp damarlarındaki pıhtılaşmayı önlediği için, kalp krizi riskini azaltır. Beynimizin yüzde 95’ini su oluşturur. Su yeterli miktarda tüketilmediği takdirde felç olma riski artar. Su bütün beyin fonksiyonlarının çalışmasını sağlayarak dolayısıyla bütün vücuda güç verir.

Su içmenin önemi göz önünde bulundurulmalı ve su içmek için susama beklenmemelidir. Sayısız faydası olan su, sabah uyandıktan sonra içildiğinde vücuttaki tüm organların faaliyetlerini düzenler. Öğlenleri su içildiğinde midenin ve bağırsakların hazmı kolaylaşır. Her yemekten yarım saat önce su içmek açlık hissini azaltır. Geceleri yatmadan önce içilen su kalp krizi ve felç riskini azaltır. Sağlıklı bir yaşam için su içmeyi ihmal etmeyin.

evde ek iş