info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Tarçın Zayıflatan Bir Baharat mı?

Tarçın zayıflatan bir baharat mı antioksidanlar bakımından zengin olan tarçın kilo vermede tek başına etkili değildir fakat kan şekerini yani kandaki glikozun hücreler tarafından işlenmesini sağlayarak diyetlerde önerilen bir baharattır. Özellikle detoks programlarda çok sıklıkla kullanılır.

Tarçın Zayıflatan Bir Baharat mı?

Tarçın bilinen en eski baharatlar dandır. Çubuk ve toz olarak iki çeşitte tüketilir. Çubuk olanı güneş görmeyen ve serin bir yerde bir kaç ay saklanabilir toz olanı ise cam kavanozlarda buzdolabında saklanmalı ve hızlı tüketilmelidir.  Kan şekerini düzenleyerek insülin direncine olumlu etkileri mevcuttur. Diyet programlarında tatlı yeme isteğini bastırarak kilo vermeye yardımcı olur. Mineral, lif, demir ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan kalsiyum ve lif ile birlikte vücutta bulunan fazla tuzun atılmasını sağlar. Vücuttan tuzun atılmasını sağlayan bu baharat kalp-damar hastalıkları ve kolon kanserine karşı da koruyucu etki göstermektedir. Kan basıncını dengeleyici etkisi ile hipertansiyon hastalarına tavsiye edilmektedir. İçerdiği özel bileşenler ile sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir.  Yemeklere tat ve lezzet verici olarak kullanılmaktadır. Çay ve sıcak içeceklerde kullanıldığı zaman şeker gereksinimi karşılar. Özellikle ara öğünlerde bir kase yoğurt bir dilimlenmiş elma ve bir tatlı kaşığı  ile hazırlanmış bir karışım harika bir ara öğün olmaktadır. Pankreas da üretilen insülin kanda bulunan glikozu vücuttaki her hücreye götürmekle görevlidir. Az besin lifi içeren gıdalar şeker ve basit karbonhidratlar hızlı şekilde sindirilir ve sindirilen bu glikoz kana taşınır. Devamlı artan glikozu hücrelere taşımak için daha fazla glikoz üretmeye başlar bu insülin dalgalanmaları vücudun enerji için yağ yakmasına gerek yok mesajı vererek kilo artışına sebep olur. Bu durumda vücut yağ yakmak yerine daha fazla insülin üreterek yağı vücutta depolamaya başlar. Bu noktada insüline yardımcı olarak kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Diyetinize tarçın ekleyerek;

 • Glikozun vücut tarafından daha sağlıklı işlenmesine yardım edebilirsiniz
 • Vücudun enerji kaynağı olarak yağ depoları kullanılır
 • Uzun süreli tokluk hissi yaşamınıza yardım eder

Diyette Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçını çay olarak tüketebileceğiniz gibi meyve veya yoğurdun üzerine serperek te kullanabilirsiniz.  Tarçın çayı için çubuk veya toz olanı kullanabilirsiniz. Toz olanı kullanacak iseniz 1 büyük bardak çay için 1 çay kaşığı yeterli olacaktır. Çubuk kullanırken bardağa aldığınız 1 adet çubuğu 8 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra tüketiniz. Tarçın bardaktan büyükse kırarak tüm hepsinin demlenmesini sağlamalısınız. Çayın içine karanfil ve limonda ekleyebilirsiniz.

Tarçının Faydaları

Antik çağlardan beri bir çok medeniyet tarafından doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Yiyeceklere eklendiği zaman doğal yollardan koruyucu görevi görerek bakteri oluşumunu engeller. Kanamayı durdurucu etkisi ile yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

 • Kolesterol düşürür
 • Kan şekeri dengeler
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur
 • Kanserle savaşır
 • Solunum sorunlarını tedavi eder
 • Enfeksiyonlara iyi gelir
 • Anne sütü artırıcıdır
 • Sindirimi kolaylaştırır
 • Kanı temizler

Bal ve tarçın karışımı bağışıklık sistemi güçlendirici etkiye sahiptir.Halsizliği yok ederek uzun ömür sağlar. Yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir. Ve diyet listelerinde mutlaka kullanılması gereken bir baharattır.

evde ek iş