info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Tarhana Çorbasının Zayıflama Üzerine Etkileri

Tarhana Çorbasının Zayıflama Üzerine Etkileri

Kış mevsiminin göz bebeği olan ve leziz bir çorba olan tarhana çorbasının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan leziz tarhana çorbası, buğday unu, yoğurt, maya, biber, domates, soğan, sarımsak ve çeşit çeşit baharatlarla yoğrulduktan sonra kurutularak elde edilen tarhana oldukça besleyici bir besin kaynağıdır. Mayalama sonucu elde ettiğimiz tarhana bütün yaş gruplarına hitap eden çekinmeden tüketilen besin kaynağıdır.

Tarhana Çorbasında Bulunan Vitaminler ve Faydaları

Zengin miktarda A,B ve özellikle de C vitamini içerir. Zengin fosfor, iyot, silis ve kükürt gibi vücudumuz için oldukça faydalı maddeler içerir. Tarhananın vücudumuzdaki fazla tuzun atılmasını sağladığını söyleyen uzmanlar, pankreasın çalışmasını sağlayarak insülin miktarını arttırdığını, kandaki şeker miktarını düzenlediğini ekliyorlar. Tarhana bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Nefes borunuzdaki pislikleri temizlemektedir. Damar tıkanıklığı ve daralmalarını engeller. Doğal tokluk hissi verdiği için zayıflamayı sağlar. Çeşitli yiyecekler olmayan P ve K vitaminlerini barındırır, P vitamini kanamaları önlemektedir ve yumuşatmaktadır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını arttırmaktadır.

Kansere karşı savaşan önemli bir besindir. Antioksidan kuvvetli quarcetin bakımından en bol bitki olan soğan tarhananın içinde bulunmaktadır. Bağırsakları temizlemeye yardımcıdır. Bronşit ve astım hastalarına iyi gelir. Çok etkili kolesterol düşürücüdür ve mide asidinin düzenlenmesini sağlar.

Soğuk algınlığı hastalıklarında karşı etkili olan vitaminler içermektedir. Cildin sıkılaşmasını sağlar. Acidophilus en çok kadınlarda, cinsel organlarındaki iyi ve kötü olan bakterilerin dengelenmesine olanak sağlamaktadır. Yağ yakma özelliği olduğu için karın bölgesindeki zararlı olan yağların vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.

Betaceroten antioksidan vazifesi görmektedir. Kansere neden olan ve gözlere zarar veren kimyasalları önlemeye yardımcıdır. Yüksek kan basını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Türk mutfaklarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan tarhana, besleyici, doyurucu ve tamamlayıcı olan bir besin kaynağıdır. Yüksek oranlarda kalori içermesinden dolayı ve iştah açıcı özellikleriyle halsiz ve zayıf kişilere besleyici olmasından ötürü öneriliyor. İçindeki bulgur ve yoğurttan ötürü iyi bir protein, kalsiyum, B1 ve B2 vitamini kaynağı olmaktadır. Bu sebeple çocuk beslenmesinde de etkilidir. Yoğurt yemeyen bireyler için tarhana çorbası değişik bir alternatif olabilir.

evde ek iş