info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Tatlı isteği nasıl geçer

TATLI KRİZİ SENDROMU

Tatlı krizi birçok insanın altından kalkamadığı ve sabır gösteremediği bir durumdur. Özellikle gün içinde ve gecenin ilerleyen saatlerinde gelişen ve insanı her defasında yenilgiye düşüren bir durum olan tatlı krizi gereksiz kilo alımlarına neden olmaktadır. Tatlı isteği nasıl geçer diye merak eden birçok kişiye verilecek en sağlıklı cevaplardan biri, bu isteğinizi kapatacak alternatif besin maddeleri bulmaktır. Ağır kremalı ve çok fazla katkı maddeli tatlı yiyecekler yerine kurutulmuş meyveler, bir tatlı kaşığı bal ya da keçiboynuzu pekmezi gibi gıdalar hem sağlık açısından faydalıdır hem de tatlı krizini en güzel şekilde atlatmanızı sağlarlar. Bununla birlikte alacağınız tatlı miktarını günlük 150 kaloriye kadar ayarlayabilirsiniz.

Tatlı isteği nasıl geçer

Tatlı krizine yakalanmanın en riskli yanı kısa bir süre sonra tekrar acıkacağınız ve bu sefer de tuzlu yiyeceklere yönelecek olmanızdır. Tatlı isteği nasıl geçer sorusunun cevabını merak eden birçok kişi bu isteği gün içinde sık ama az öğün tüketerek aşabileceklerini bilmelidirler. Uzun süre aç kalmak kişinin yemek alternatifleri konusunda tereddüde düşmesine sebep olur. Bu gibi bir durumda seçilecek olan alternatif tatlı yiyeceklerdir. Böyle bir duruma maruz kalmamak için 3 ana 3 de ara öğün kuralı atlanmamalıdır. Yine de çok tatlı istiyorsanız, bir dilim ince tahıl ekmeğinin üzerine süreceğiniz belli miktardaki fıstık ezmesi hem içerdiği şeker hem de yararlı yağlarla sizi tatmin edebilir.

Şekerlemeler, gofretler yerine kakao oranı yüksek bitter çikolata içerdiği vitamin, mineral ve demir açısından zengin bir besindir. Kararında olmak kaydıyla tatlı isteği nasıl geçer diye soranlara bitter çikolata, uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Özellikle gece tatlı istediğinizde ise, yağsız sıcak süt içerisine ekleyeceğiniz bir ya da iki tatlı kaşığı şekersiz kakao sizi oldukça sevindirecektir. Suni tatlandırıcılar çok fazla önerilmese de içeriğini araştırıp belli markalardaki tatlandırıcılar da kakao, çay, kahve ya da bitki çaylarınızın içine yeterli miktarda karıştırılabilir. Tatlı yemek depresyon giderici bir etkiye sahiptir. Hayatınızdan kesin olarak çıkaramadığınız zaman az miktarda ve sağlıklı olanları tüketmenizde bir sakınca yoktur.

evde ek iş