info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Tatlı Krizi İle Başetmenin Yolları

Tatlı krizi ile baş etmek oldukça zordur. Kan şekerinin düşmesi ile şekerli gıdalara eğilim daha fazla olur. Araştırmalar kriz anında istenilen gıdanın muhakkak tüketildiğini göstermektedir. Yaz aylarının gelmesi ile fazla kiloları saklamak neredeyse imkansızdır. Kilo artışının en önemli nedenlerinden biri de fazla şeker kullanmak. Düzenli ve sağlıklı beslenmede şeker listeden çıkarılacak ilk besin maddesidir. Ara öğün yapmayan kişilerde hipoglisemi kan şekerinin ani düşmesi olası bir durumdur. Uzun süre aç kalan mide beyne sinyaller yollayacak açlık dürtüsünü bastırmak için şeker alımına yönlendirir. Bu kriz ile başa çıkamıyorsanız da başka besinlerle birlikte tüketerek fazla kalori almanızın önüne geçebilirsiniz. Şekersiz fakat şeker aromalı sakız tüketmek te bu krizin önüne geçebilir. Bu durumla sık sık karşılaşıyorsanız bir diyetisyen den yardım alabilirsiniz. Diyetisyen ler sadece zayıflamak isteyen kişilere yardım etmezler , örneğin boy-kilo ortalamasında çok zayıf olan kişilerde bir diyetisyen yardımı ile kontrollü kilo alabilirler. Tabiki kilo alma olayını da usta ellere bırakmak kontrollü kilo almak için önemlidir. Ara öğünler yaşam biçiminiz olduğu takdirde aniden gelişen kriz ataklarıda yok olacaktır. Tatlı krizi ile baş etmenin bazı yolları vardır bunlar;

Düzenli Beslenin

Uzun süre aç kalmak öğünleri atlamak tatlı isteğinizi iki katına çıkarır. En az üç saat arayla ara öğünlerde de besleneceğiniz bir program bu tür krizlerin önüne geçmektedir.

Meyve Tüketmeye Özen Gösterin

Canınız tatlı istediğinizde taze ve kuru meyve tüketmek zamanla alıştığınız takdirde bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ofis de çekmecenizde evinizin bir kösesinde kuru meyveler olması tatlı krizini aşmada önemlidir.Ara öğünlerde meyve tüketimi tatlı krizlerinin önüne geçmektedir.

Destek Alın

Ruh sağlığınız iyi değilse , stresli bir hayatınız varsa ve durumlar artık bu atakların önüne geçmek mümkün olamayacak kadar sizi zorluyorsa ilk önce bir psikiyatri hekiminden sonrada diyetisyenden yardım alarak bu süreci fazla kilo almadan düzenli beslenme ile aşabilirsiniz.

Şekersiz Sakız Tüketin

Şekersiz fakat aromalı sakız çiğnemek tatlı krizini atlatmanıza yardım edecektir. Araştırmalar sakız çiğnemenin yeme isteğini azalttığını göstermiştir.

Kendinizi Ödüllendirin

Krizlere karşı açtığınız savaşı ufak sıkıntılar ile atlattıysanız kendinizi ödüllendirerek şımartın. Yemek yeme Ödül değildir bunun yerine bir tişört , ayakkabı gibi sizi mutlu edecek bir alışveriş ile ödüllendirme yapabilirsiniz.

Odağınızı Değiştirin

Gün boyunca tekrarlayan krizler varsa odağınızı değiştirin. Örneğin imkanınız varsa yürüyüş yapın, en yakın arkadaşınızı arayıp sohbet edin , bilgisayar oyunları oynayın yada sosyal medyada zaman geçirin. Kafanızı dağıtmak krizi aşmanıza yardımcı olacaktır.

Bol Su Tüketin

Kan şekeriniz düştü ve tatlı kriziniz ortaya çıktı ise bir bardak su ile bu isteğinizi azaltarak kilo vermenizde yardımcı olacak suyu tüketmiş olacaksınız.

Hep Aynı Yöntemi Uygulamayın

Her kriz anında arkadaşını aramak veya kuru meyve tüketmek bir süre sonra işe yaramayacaktır. Bu sebeple taktik değiştirerek beyninize hükmetmeniz daha kolay olacaktır.

Tatlı krizlerin bir çok nedeni vardır;

  • Ara öğün yapma alışkanlığınız yoksa kan şekeriniz hızla düşecek ve bu zamanla hipoglisemi rahatsızlığına neden olacaktır. Hipoglisemi sürekli olarak tatlı krizlerine sebep olmaktadır ve kriz sonrası tüketilen her tatlı fazla kilo olarak bedeninize geri dönmektedir.
  • PSM ( Regl Öncesi ) bu dönemde kadınların ani tatlı istekleri olduğu bilinen bir gerçektir. Ara atıştırmalık lar ile bu süreç aşılabilir
  • Vitamin ve mineral yetersizliğinde demir gibi olmazsa olmaz bir mineral düşüklüğü tatlıya olan eğilimi artırır. Düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkan bu eksiklikler adeta bedenin intikamı gibi kişileri tatlı yemeğe sürükler.
  • Duygusal durum en sık rastlanan krizin öncüsüdür. Depresyona giren kadınların ellerinde kavanoz kavanoz çikolatalarla gezdiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ruhsal durumunuz mutsuzdur ve çikolatanın mutluluk hormonu na katkıları bilindiğinden çikolata ile gezmek depresyonların modası haline gelmiştir.
  • Barsak Parazitleri  barsaktaki  enerjinin bütünü alarak açlık ve buna bağlı olarak tatlı krizlerine sebep olmaktadır.
  • Polikistik  över hastalığı olan bir çok kadında gizli şeker bulunduğundan insilün direnci düşüşlerinde seker krizleri meydana gelmektedir. Buda fazla kiloya sebep olmaktadır.

Bu süreci atlatmak kontrollü kilo vermek için bir diyetisyenle birlikte hazırlanan programa uyarak sağlıklı hızlı ve kilo vererek yaza daha form da girebiliriz. Form Beslenme olarak şekersiz tatlı ve şekersiz dondurma hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

evde ek iş