info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Tatlı Yeme İsteğini Bastırmanın 7 Etkili Yolu

Tatlı yeme isteğini bastırmanın 7 etkili yolu ile tatlı krizleri ile baş edebileceksiniz. Diyet yaparken en zorlanılan şey tatlı kısıtlamasıdır. Üstelik diyet tatlıları da çoğu zaman bu isteğimizi bastırmaz. İçerisinde işlenmiş şeker bulunan her besin yüksek oranda  yağlanma yapacağı için kesinlikle tüketilmemesi gerekenler arasında.

Tatlı Yeme İsteğini Bastırmanın 7 Etkili Yolu

Tatlı yeme konusunda yapılan bir araştırmaya göre şeker uyuşturucu maddeler kadar bağımlılık yapabiliyor. Çikolata yemeğe başladığınızda beyin mutluluk verici hormonları salgılamaya başlıyor dopamin ve opiat mutluluk verici hormonlar arasındadır. Bu bağımlılık yapıcı hormonlar daha fazla çikolata için sizi devamlı uyarmaya başlıyor ve tabiki sizinde karşı koymanız imkansız hale geliyor.

Şeker içerikli yiyecekleri vücut istiyor çünkü biliyor ki bu yiyecekler mutlu olmamıza neden oluyor. 2002 de yapılan bir araştırma sonucu şeker ve tatlı tüketimi geçici bir mutluluk sağlarken ileri dönemlerde depresif ve kaygılı bir ruh haline sahip olmamıza neden oluyorlar. Psikolojik etkilerinin yanı sıra fizyolojik etkileri de oldukça fazladır. Bel ve karın bölgesi yağlanmasının en büyük sebeplerinden biridir.

Tatlı yeme kilo alımına sebep olurken, dişler içinde rahatsızlık verici sonuçlara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskinide yükseltiyor. Bunları bilmemize rağmen diyet yaparken dahi hala şeker ve tatlı tüketiyoruz. Hayır diyemeyeceğimiz besinlerden biri. Bunun için bilimsel olarak ispatlanmış tatlı yeme dürtüsünü azaltacak bazı yöntemler ile sizde bu isteğinizi bastırabilirsiniz;

Zengin Bir Kahvaltı

Yumurta, peynir, zeytin mutlaka bulunsun kahvaltınız da. Tüketebileceğiniz biraz pekmez tatlı isteğinizi bastırmanız da oldukça faydalıdır. Bu şekilde tatlı yeme isteğinizi bastırdığınız gibi, metabolizmanızı hızlandıracak enerji yüklemiş olacaksınız.

Yeşil Sebze Tüketin

Brokoli ıspanak gibi yeşil sebzeler yüksek oranda enerji vererek içeriklerinde bulunan magnezyum tatlı isteğinizi ortadan kaldıracaktır.

Yapay Tatlandırıcılar Kullanmayın

Yapay tatlandırıcılar konusunda daha öncede paylaştığımız bir yazı bulunmaktaydı. Yapay tatlandırıcılar diyet sırasında zayıflama amacı ile kullanılması pek önerilmemektedir. Tatlı ve şeker yeme isteğini artırarak yağ oluşumunu hızlandırıyor.

Güneş Işığı Alın

D vitamini serotonin üretir. Mutluluk hormonu serotonin şeker isteğini kontrol altına alır. Bunun için bol bol D vitamini alın.

İyi Yağları Tüketin

Kabuklu kuru yemişler, somon gibi omega3 açısından zengin balıklar ve zeytinyağı kan şekerini dengede tutarak tatlı krizlerinin önüne geçer. Kan şekeri dengede olan bir vücut sık sık açlık ve tatlı krizleri ile karşı karşıya gelmez.

Protein Alımına Dikkat

Vejetaryenler tatlı yeme isteğini daha zor kontrol altında tutarlar. Kırmızı et ve beyaz et özel kimyasallar salgılanmasını neden olarak şeker isteğini bastırıcı etkiye sahiptirler.

8 Saat Uyuyun

Az uyku eksikliği şeker yeme isteğine sebep olan girelin isimli bir hormon salgılanmasına neden olur. Aynı zamanda iştah kesici etkisi olan leptin hormonun etkisini azaltır.

Tatlı ve şeker yeme alışkanlığını bırakmak zor olsa da sonuçları oldukça tatmin edicidir. Daha düz bir karın, fit bir vücut, sağlıklı bir cilt için şeker tüketmeyin.

evde ek iş