info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Tokluk Hissi

Tokluk hissi, siz buna iştahım kesilse de rahat etsem de diyebilirsiniz, bunun birçok yöntemi var, her ne kadar kişiye göre değişse de. Neden kişiye göre değişir, çünkü siz neden iştahlısınız bunun birçok sebebi olabilir. Birkaç tanesinden örnek vermek gerekirse

1. Şekere bağlı açlık hissi: İki saatte bir acıkıyorum, iki saat önce yemek yedim fakat sanki onca yemeği yiyen ben değilmişim gibi. İsteklerde genelde şekerli (tatlı, çikolata vs.) ve karbonhidratlı besinler (börek, çörek vs.)  olur. Bu durum en tehlikeli açlık hissinden biridir. Kişiyi obezite’ ye kadar götürür, çünkü isteyen vücuttur, kendi kendinize karşı koymanız çok ama çok zordur, karşı koysanız bile yemediğiniz için sinirleriniz bozulabilir, sebep basit gibi görüldüğünden bunun için sinirlenir mi insan dersiniz ve daha da çok sinirlenirsiniz. Tam anlamıyla bir kısır döngü, yememeniz gereken şeyleri yemek isterseniz ve yedikçe de daha çok yemek istersiniz. Bunun adı Hemoglabin A1c’ dir.

2. Tok olmanıza rağmen atıştırma isteği: Tokum ama yine de bir şeyler yemek istiyorum. Bu konuda çok iyi gelen bazı besinler mevcut. Yediğiniz yiyecek sizde tokluk hissi sağlamazsa, şöyle bir durum görülebilir. Güzel bir akşam yemeğinden sonra televizyonun karşısına geçip, koca bir kâse çerez veya bir paket çikolata yemeniz sizin için kaçınılmazdır. Sadece bu dürtü yüzünden bile kilo alırsınız.

Etiketler:
evde ek iş