info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Toksin Atımını Hızlandıran Besinler

Toksin Atımını Hızlandıran Besinler

Yediğimiz birçok besinin içerisinde bulunmakta olan ve aslında vücut için zararlı olan bir takım maddeler vardır. Bu maddeler bitkilerin kendilerini koruma amacıyla üretmiş oldukları veya başka amaçlar için kullandıkları bazı kimyasal maddelerdir ki bunlara toksin denmektedir. Doğal kaynaklı besin maddelerinin de içerisinde vücudumuz için hiçbir faydası olmayan besin sıfatını almayan çeşitli maddeler vardır ki aslında bu maddelerin çoğu vücut için zararlıdır ve hatta bazıları için de toksik diyebiliriz. Fakat endişe duymanıza gerek yoktur çünkü insan vücudun sahip olduğu mekanizma bu toksinler ile mücadele edebilecek bir yapıdadır. Bilhassa karaciğer bu hususta oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Karaciğerin toksinlerden temizlenmesini sağlayan bir takım yiyecekler vardır. Evinizden eksik etmemeniz gereken besinleri öğrenmenizde fayda var.

Toksin Besin Kaynakları Nelerdir?

Limon detoks işlemi için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Limonu salatalarınızda bol bol kullanabilirsiniz. Çorbalarına birkaç damla limon sıkarak tat verebilirsiniz, limon dilimlerini suyunuza koyabilirsiniz ya da çay içinde bulunan demir minerallerini olumsuz yönde etkileyen maddenin parçalanmasını sağlamanız sayesinde çayı yararlı bir hale getirebilirsiniz. Her gün 1 tane limon kullanmaya önem vermeniz gerekir. Unutmamalısınız ki limonun kabuğu radyasyonun olumsuz etkilerinden arındıran özel bileşikler de içermektedir.

Nane, fesleğen, taze maydanoz ve dereotu gibi nefis kokulu yapraklara sahip olan yeşillikler tam toksin atıcı etkiye sahiptirler. Her gün uyandığınızda aç karnınıza salatalık, taze fesleğen, taze dereotu, maydanoz ve naneden oluşan yeşillikleri katı meyve sıkacağınızda sıkıp 1 çay bardağı içmeniz vücudunuzun yenilenmesini sağlar ve dinç kalmanıza yardımcı olur.

Pırasa, sarımsak, pancar ve soğan çeşitleri kolesterolü düşürür, tümör oluşmasını engeller, kanser yapıcı maddelerin zararlı etkisini yok eder, karaciğeri yeniler, toksinlerin hızla atılmasını sağlar ve helikobakter pyloriyi de baskılar. Salatalarınızda çiğ formda ince ince doğramanız etkili olacaktır. Bilhassa sarımsak ve soğanın içeriğindeki toksin atıcı yani detoks edici özellikli sihirli maddeler pişirildiği zaman kaybolur. 1 tane soğan, 2 diş sarımsak ve bol pancar salatalarınıza mutlaka eklenmelidir.

Brüksel lahanası, beyaz lahana, brokoli ve karnabahar içeriğinde zengin oranda bulunan glukosinolat ve isothiosiyanat vardır. Bu besinler vücudun detoksifikasyon sistemini güçlendirmektedir ve kanser yapıcı maddelerin aktivasyonu engellenir.

Badem, ceviz, fındık, kuru ve taze meyveler ve taze sebzeler içermiş oldukları linoleik asit, oleik asit, ellagik asit, alfatokoferol, gallik asit ve fenolik bileşenler sebebiyle harika detoks eden besin kaynaklarıdır. Yağlı tohumlar E vitamini aracılığıyla sperm yapımını arttırmaktadır. Ayrıca tiroit hormonu mekanizmasında kofaktör olan selenyum bu yemişlerin içeriğinde mevcuttur. Meyve ve sebzeler doğanın bize sunmuş olduğu en kıymetli hazinelerdir. Kuru halleri, kuru erik, kuru kayısı, kuru domates ve kurutulmuş patlıcan toksin atımını daha çok güçlendirmektedir.

Zerdeçal, pul biber, kimyon ve sumak baharatlar içerisinde bu dörtlü en güçlü toksin atıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı baharatlardandır. Yemek, çorba ve salatalarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Kök zencefil çayı, vücudun çok iyi toksin atmasını sağlar, ayrıca hem zindelik sağlamaya yarar hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

Karaciğerde birikmiş olan toksinlerin atılması için, limon-maydanoz kürünü deneyebilirsiniz. 1 bardak içme suyunuzun içerisine 16-17 sap maydanoz ve 2 çorba kaşığı taze sıkılmış olan limon koyun.1 dakika boyunca el mikserinden geçirin. Elde ettiğiniz bu karışımın her sabah aç karnına içilmesi gerekir. Ayrıca karaciğer yağlanmasını da önlemektedir. 15 gün uygulayıp 15 gün ara vermeniz gerekir. Daha sonra tekrar 15 gün uygulayarak kürü tamamlamalısınız.

evde ek iş