info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Trans Yağ Nedir? Zararları Nelerdir?

Trans yağ nedir herkes fazla yağ kullanımının zararlarını bilerek olabildiğince az kullanmaya çalışır. Yağların yararları olduğu kadar vücutta birikiminden doğan bir çok zararı da mevcut. Hayatımızın vazgeçilmezi olan trans yağlar hazır gıdalarda oldukça fazladır.

Trans Yağ Nedir?

Trans yağlar kimyasal bakımından bakıldığında tükettiğimiz sıvı yağlardan neredeyse hiç farkı yok. Doğal bir yağ değildir. Trans yağ ve normal yağın ham maddesi aynıdır fakat ek olarak hidrojen ilave edilmiştir. Trans yağ; sıvı bitkisel yağların hidrojen eşliğinde ısıtılması şekli oluşur. Kimyasal olarak ise sıvı yağların bağlarının hidrojenle doygun hale getirilerek katı şekle sokulması ile oluşur. Bu yapay yağ doğada bulunmadığından vücut bunu algılayamadan direk depolamaya başlar. Özellikle diyet listelerin de kesin yasaklanmış gıda maddelerinden biri olmasının nedeni de budur. Sağlıklı beslenme düzeni ve diyet yaparken kesinlikle tüketilmemesi hayatın her anından tamamen çıkarılması gereklidir. Örneğin kızartmalarda kullanılan tekrarlanan yağlarda bir çeşit trans yağ içermektedir.

Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucu masum görünen bu yağların oldukça zararları vardır. Büyük ülkelerde obezite ile savaş verilmekte ve oldukça azaltılmaya çalışılmaktadır. İnsan hayatına zararı olan bu yağların ölüme sebebiyet vermesi ile bu uygulamalar oldukça sağlıklı kararlardır. İnsan vücudunun üretememesinden kaynaklı olarak besinler yolu ile vücuda alınmaktadır. Trans yağ tüketen kişilerin tüketmeyenlere oranla kalp krizi geçirme riskleri oldukça yüksektir. Kötü kolesterolü yükseltmesi ile bilinen bu yağlar kanser ve obezite riskini artırdığı bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkisi ile bir çok hastalığa yakalanma riskini de artırmaktadır. Grip gibi hastalıklara çok sık yakalanılır.Zararları düşünüldüğünde tüketimi konusunda bir kere daha düşünülmesi gereklidir. Kanser, obezite, kalp damar hastalıkları, Karaciğer sorunları, anne sütünde düşüş, iyi kolesterolün oldukça düşmesi olumsuz durumlara sebep olmaktadır. Bu kadar zararlı olduğunun bilinmesi halinde neden hala tüketiliyor diyorsanız maliyet olarak oldukça hesaplı olmasıdır. Ticari açıdan ekonomik olması nedeni ile insan sağlığının hiçe sayılması söz konusudur. Otel, pastahane, kafe gibi alanlarda trans yağ ucuz olması nedeni ile kullanılmaktadır. bunun yanında dondurulmuş gıdalarda, hazır paketli abur cuburlar da lezzet verdiği için tercih edilmektedir.

Sağlıklı beslenme adına yaptığınız her şeye dikkat ediyorsanız zayıflamak için bir diyet listesi uyguluyorsanız kesinlikle bu yağlardan tamamen uzak durmanız gerekiyor. Hepimiz sağlığımız için elimizden geldiğince dikkat ediyoruz bu nedenle trans yağ kullanımı tamamen bırakmak gereklidir.

evde ek iş