info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Tiroid hastalığında beslenme nasıl olmalıdır

TİROİD HASTALARI VE BESLENME ÖNERİLERİ

Tiroid hormonları, metabolizmamızın çalışmasını kontrol eder ve yaşamsal fonksiyonlarımız için son derece önemlidir. Tiroid hormonlarının düzensiz salgılanması sonucu insan sağlığını tehlikeye sokan rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Tiroid hastalığında beslenme ise, üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Tiroid hastaları, doktor kontrolü altında devam ettikleri ilaç tedavisi ile birlikte beslenme programları da uygulayarak yaşam kalitelerini yükseltebilirler. Böyle bir durumda tüketilecek olan yiyeceklerin miktarı ve çeşidi çok önemlidir. Hem karbonhidrat hem protein hem de lifli gıdaların dengeli bir biçimde harmanlanarak tüketilmesi ve bunun alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak vitamin ve mineral takviyesi de yapılmalı ve elbette vücuda yararlı yağlar da kararınca tüketilmelidir.

Troid hastalığında beslenme nasıl olmalıdır?

Tiroid rahatsızlığına sahip olanların, sebze ve meyve tüketimine önem vermeleri ancak bu gıdaları taze olarak temin etmeleri gerekmektedir. Market alışverişlerinde hangi besin maddesi alınacak olursa olsun etiket okuma alışkanlığı edinilmelidir. Yurtdışındaki tüketiciler bu gibi durumlara çok dikkat etmektedirler. Tiroid hastalığında beslenme alışkanlığı bundan sonraki safhalar için de oldukça önem taşımaktadır. Doymamış yağ asitleri ve özellikle Omega-3 tiroid fonksiyonlarında düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bu yüzden haftada 2 kez balık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Diğer zamanlarda da derisi alınmış tavuk, yağsız kırmızı et ve hindi eti tüketilebilir. Bitkisel protein kaynağı olan kuru baklagillerin de yine haftada 2 gün tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Deniz ürünleri, beyaz et ve kuru baklagiller haricinde süt ve yumurta tüketimi de önemlidir. Çinko bakımından zengin olan badem, fındık, ay çekirdeği de tiroid hastalığında beslenme programına alınabilecek önemli besin maddelerindendir. Selenyum minerali de tiroid hastalığında beslenmenize yardımcı olacak önemli bir mineraldir. Selenyum eksikliğinizi karides, dana karaciğeri, dana eti gibi gıdalardan karşılayabilirsiniz. Bütün bunlarla birlikte tiroid rahatsızlığında görülen ödem problemi de gün içinde bol miktarda su içilerek önlenebilir. Günde2-2,5 litre su tüketilmesi faydalı olacaktır. Bunlara ek olarak düzenli yürüyüş ve egzersiz programları ile kaslarınızı güçlü tutmanız son derece önemlidir. Her hastalığın en büyük nedeni stres ise, uzak durmanız gereken önemli bir faktördür.

evde ek iş