info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Türk Mutfaklarının Vazgeçilmezi Peynir

Türk mutfaklarının vazgeçilmezi peynir diyet listelerinin en iyi arkadaşı olmayı hak ediyor. Peynir yüzyıllardır mutfaklarımızın baş tacı ve özellikle kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmazı. Bir çok şekilde hayatımızda olan çok yönlü bir besindir. Alternatiften tutunda tatlılara kadar çok fazla kullanım alanı peynir diyet listelerinin de baş tacı olamayı hak ediyor.

Türk Mutfaklarının Vazgeçilmezi Peynir

kahvaltı diyet peynir

Türk mutfaklarının vazgeçilmezi olan peynir sütten imal edildiğini hepimiz biliyoruz. Peki bu eşsiz lezzet ilk olarak nasıl yapıldı hiç merak ettiniz-mi? Süt saklanması ve dayanıklılığı az olan bir besin olduğundan Neolitik çağlardan itibaren sütü peynir yaparak uzun süre saklanması için ortaya çıkmıştır. İnsanoğlunun uygarlık dönemine geçişinin ilk simgelerinden bir besindir. Yüzyıllar öncesinde arap bir gezginin koyun midesinden yapılan bir tulumun içindeki sütün tesadüfen pıhtılaşması sonucu ortaya çıktığına dair rivayetler mümkün fakat kesinlik kazanan bir bilgi mevcuttur. Her ne şekilde ortaya çıkmış olursa olsun keşfeden kişiye şükran sunmak en büyük görevimiz sanırım. Peynir doğu kültüründe de önemli bir yer teşkil etmektedir. Zamanın İran Kralı Zerdüşt’ün kutsal yiyeceği olduğu düşünüldüğünde Ülkemiz dahil tüm dünya’da ayrı bir öneme sahip besindir.

Gerçeklerle yaklaşmak en doğru olan bilgi kaynağına ulaşmak için önemlidir. Her derde deva değildir peynir. Daha doyurucu ve lezzetli bir besin olması açısında bu kadar önemlidir. Kaliteli protein, yağ, vitamin ve mineraller bakımından oldukça bir besin olması sağlıklı beslenme programlarının olmazsa olmazı olmuştur. Sütteki besin değerlerinin hepsini içerisinde barındıran peynir konsantre olması açısından daha yoğun değerlere sahiptir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme için günde 70 gr protein almak gerekmektedir. Yüksek kaliteli besin değerine sahip olmasın yanında içeriğindeki maya sayesinde diğer besinlerin sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Peynir cenneti diyebileceğimiz ülkemizde tam 193 çeşit peynir yapılmaktadır. Protein, kalsiyum, B2 vitaminleri açısından oldukça zengin olan peynir sindirim açısından yağlılık oranına göre değişiklik gösterir. PH seviyesinin kontrolü açısından diş sağlığı için oldukça önemlidir. Gelişim çağındaki çocukların diş ve kemik yapısının gelişmesi için doktorların tavsiye ettiği besinler içerisindedir. günümüz peynirlerin çoğunluğu inek,koyun ve keçi sütünden yapılmaktadır.Koyun ve keçi sütünden yapılan peynirlerin rengi daha beyaz olmaktadır. Protein ve kalsiyum açısından zengin iyi bir B12 vitamini ve fosfor kaynağıdır.

Tulum Peyniri

Türkiye’de çok fazla tüketilen bu peynir türü koyun sütünün ıslatılıp mayalandırıldık sonra  oluşan pıhtı suyunu bırakması için 3 gün bekletilerek tuz ile karıştırılıp 18 gün hava ile temasa bırakılıyor. Bu işlem bir kaç kez tekrarlanıyor.

Ezine Peyniri

En lezzetli peynirler arasında yer alan Ezine yapımında kullanılan sütün kaz dağlarında yer alan Ezine, Bayramiç,Ayvacık bölgesinin doğal bitki örtüsü ile beslenen koyunun sütünden üretilmesi lezzet vermektedir.

Van Otlu Peynir

Hazmı kolaylaştırıcı özelliğe sahip olan bu peynir doğu Anadolu ve güney doğu Anadolu’da  25 ayrı bitkinin ilave edilmesi ile yapılmaktadır. Bu otlar mineral hazımsızlık sorununu ortadan kaldırıyor.

Bunların dışında Trabzon tel peyniri, çökelek, lor, kaşar olarak en sık tüketilen peynirler arasında yerini korumaktadır.

Peynirin Faydaları

İyi bir kahvaltı proteini olan peynirin bir çok faydası vardır;

  • Kemik erimesini önler veya en aza indirir
  • Sağlıklı diş oluşumuna katkıda bulunur
  • Enfeksiyonlara karşı etkilidir
  • Mide rahatsızlıklarını giderir
  • Sindirim sistemini düzene sokar
  • Kronik bronşit oluşmasını engeller
  • Kolesterol düşürür
  • Kanserin önlenmesinde yardımcıdır.
evde ek iş