info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Uzun Süre Tok Tutan Kahvaltılık Seçimleri

Uzun süre tok tutan kahvaltılık seçimlerini öğrenerek daha kaliteli bir öğün yapabilirsiniz!  Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak metabolizma hızımızı düşürerek ilerleyen zamanlarda kilo almamıza neden olmaktadır. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo almak istemiyorsanız güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın.

Uzun Süre Tok Tutan Kahvaltılık Seçimleri

Yapılacak işer , günlük koşturmaca için ihtiyacımız olan enerjiyi ancak kahvaltı öğününden karşılayabiliriz. Güne enerjik olarak başlamamızın nedeni enerji ve protein ağırlıklı bir beslenme düzenidir. Sindirim sisteminin kaliteli çalışması için güne kahvaltı yaparak başlamalı kahvaltı öncesi mutlaka aç olarak su tüketmemiz gerekmektedir. Uzun süre tok tutan kahvaltılık seçimleri yaparken bol sebze ve protein ağırlıklı olması gerekmektedir. Karbonhidrat alımını en aza indirmek gerekmektedir. Kahvaltı yapmak en önemli öğün olmanın yanında keyif veren bir öğündür. Sevdikleriniz ve arkadaşlarınız ile bol keyifli bir kahvaltı yapmak sağlığınız için olduğu kadar ruhsal durumunuzuda pozitif şekilde etkileyecektir. Özellikle okul çağındaki çocuklar için oldukça önemlidir. Öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliğinin en büyük nedenlerinden biri kahvaltı yapılmamasıdır.

En güzel yanı ise kahvaltı yaparak zayıflayabilmek tir. Kahvaltı yapmak sindirim sistemi , metabolizmayı hızlı çalıştırma , uzun süreli tokluk hissi yaratması kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Protein bedenimiz için en önemli ihtiyaçlardan biridir bu ihtiyacımızı da en çok sabah kahvaltılarından karşılamaktayız. Uzun süre tok tutan kahvaltılık seçimleri içi bir kaç örnek verelim;

Yumurta

Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında ilk sıradadır. Kaliteli ve yüksek protein kaynağıdır. Fit bir görünüm elde etmek isteyenlerin mutlaka kahvaltılarında olması gereken bir besindir ayrıca uzun süreli tokluk yaratan nadir gıdalardan biridir.

Muz

Tokluk yaratması ve keyifle tüketilmesi kahvaltıların en önemli meyvesi haline getirmektedir. Posa içeriği ile uzun süre tok kalmanızı sağlayacak ve bağırsakların dostu olacak bir meyvedir.

Süt

Protein bakımından zengin olan süt hem uzun süre tok kalmanızı sağlayacak hemde bir sonraki öğünde daha az yemek tüketmenize neden olacaktır. Her kahvaltıda muhakkak bulundurulması gereken bir besindir. Protein ağırlıklı diyetlerin vazgeçilmezlerinden biridir.

Kepekli Tost

Uzun uzun kahvaltı yapacak zamanınız yoksa pratik ve sağlıklı atıştırmalıklardan biri olması sebebi ile tercih edilebilir. Gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerji olan karbonhidratı tahıllı ekmekten protein ide peynirden almış olacaksınız. Peynirin kaşar yerine yağsız beyaz peynir olarak seçmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

Hergün aynı tip kahvaltılıklardan sıkıldıysanız farklı alternatifler deneyebilirsiniz. Örneğin mantarlı yumurtalı bir omlet yanında taze sıkılmış meyve suyu – açık limonlu şekersiz bir çay ve 1 dilim çavdar ekmeği sağlıklı bir kahvaltı olabilir. Uzun süre tok tutan kahvaltılık seçimleriniz için bir kaç örnek menü ile farklı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Hellim Peynirli Salata 

1 veya 1.5 dilim hellim peyniri

5 adet cherry domates

Yarım adet salatalık

2 yaprak marul

2 dilim tahıllı ekmek

Domatesleri ikiye bölerek, marulların bıçak kullanmadan elde parçalara bölerek , salatalıkları ise büyük küpler şeklinde doğramak gerekmektedir. Hellim peynirin ide arzuya göre tost makin anızın içinde hafif kızartarak salataya dahil etmek lezzet verecek sabah kahvaltı örneği için gayet tok tutmasının yanı sıra keyif verecek bir menü dür.

Veganlar için Kahvaltıda Farklı bir Salata

1 tane kırmızı biber

1 tane domates

2 adet marul

1 adet salatalık

2 yaprak roka

50-60 gram tofu

1 dilim tahıllı ekmek

Tüm malzemeler doğranıp tofu eklenerek 1 dilim tahıllı ekmek ile tüketmek vejetaryen ler için farklı bir alternatif olacaktır.

 Muzlu Süt

Bir şeyler yiyecek vaktiniz yoksa sağlıklı ve tok tutan yiyeceklerde en az kahvaltı kadar enerji verecektir. Muz bal ceviz ve sütü  blenderden geçirerek harika bir içecek olabilir.

Kırmızı biberli Tost

Tost sevenler için hem doyurucu hemde sağlıklı bir alternatif olabilir.

Taze kırmızı biber

Yağsız beyaz peynir

2  dilim kepekli tost ekmeği

Yanında arzu edilen yeşillik.

evde ek iş