info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Vegan Sporcu Beslenmesi

Vegan sporcu beslenmesi normal beslenmelerden biraz farklıdır. Kabul edilmesi gereken konu şudur ki hayvansal protein ile bitkisel protein değerleri birbirinden farklıdır. Eğer porsiyonlar eşit miktarda dağıtılırsa ancak aynı kalite yakalanabilir. Bu beslenme tarzında uzak durulması gereken tek besin soya kıymasıdır. Soya kıyma haline gelene kadar birçok işlemden geçer buda besin değerlerini tamamen yok eder . Bomboş bir şey tüketilmiş olur.

Vegan Sporcu Beslenmesi

Dünyada sayıları gittikçe artan kişiler hayvanların inanlar için istismar edilmesi, sera gazlarının hayvan çiftlikleri üzerindeki etkilerinden dolayı vegan olmaktadırlar.Önce vegan nedir açıklayalım.

Vegan

Veganizm bir hayat tarzıdır. Hayvanları insanlardan daha aşağı görmeyen veya çeşitli nedenlerden ötürü hayvan kökenli gıdaları ve hayvansal ürünleri kullanmayı reddetmedir. Sert ve sıkı vejetaryanlık olarak da adlandırılır. Hayvan kullanımı yolu ile elde edilen yiyecek, giyecek, kullanım eşyası dahil her şeyi reddederler.

Vegan beslenme sanıldığının aksine gayet sağlıklı bir beslenmedir. Bu beslenmede eksik olan protein alımı bitkilerle alındığından çok farklı sayılmaz hatta böyle beslenmek daha kolaydır. Vegan terimi vejetaryenlıktan farklı olarak etle birlikte balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, bal, peynir, kürk, ipek, deri vs tüketmemek hayvanların sömürülmesine karşı durulan bir yaşam biçimidir. Yapılan araştırmalar vegan sporcu beslenmesinin gayet sağlıklı olduğunu açıklamaktadırlar. Veganlar hayvansal gıdalardan almadıkları proteinleri sebze, kurubaklagil ve kuru yemişlerden temin ederler.

Vegan Protein, Vitamin Ve Mineral Kaynakları

Tahıllar, Bakliyat, Sebze ve meyveler, Vitamin A, E,  B6, B12, C Ve D vitaminleridir.

Tahıllar

Pirinç, yulaf, makarna, kepekli tahıllar, bulgur protein, posa ve B vitamini içerirler.

Bakliyat

Kuru fasulye, nohut, mercimek, bezelye, siyah fasulye, barbunya posa, protein, demir, kalsiyum ve çinko içerir.

Sebze ve Meyveler

Brokoli, roka, ıspanak, havuç, maydanoz, marul, semizotu, lahana, kara lahana yüksek miktarda lif,protein, kalsiyum ve demir içermektedirler. Meyveler ise, elma, portakal, avokado, muz, mango çok fazla vitamin, mineral, lif içermektedir.

Vitaminler

Bağışıklık sistemi fonksiyonları için A vitamininden zengin besinler; havuç, ıspanak, kabak,domates.

B6 Vitaminleri ; Fındık, tahıl, bakliyat, yeşil yapraklı sebze ve kuru meyve.

B12 Vitamini ; Tofu, roka, brokoli, ıspanak.

C Vitamini ; Patates, mango, portakal, limon, domates, greyfurt ve yeşil yapraklı sebzeler.

D Vitamini ; D vitaminin vücuda alınması en kolay ve en zengin yolu güneş ışınlarıdır. 5 10 dakikalık bir güneş ışığı yeterli olacaktır.

E vitamini; Fındık, ceviz, tahıllar, tohumlar.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak için bu besinler tüketildiği taktirde vücuda gerekli olan her şey alınmış olacaktır. Bitkisel kalsiyum kaynaklarından da bu ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar bu besinler şunlardır; pekmez, badem, incir, brokoli, kabak, ıspanak, fasulye, hindistan cevizi, pirinç sütü .

Vegan beslenme bir tercih ve yaşam tarzıdır. Vegan sporcuların başarılı ve gayet sağlıklı oldukları bir gerçektir.

evde ek iş