info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Vejetaryen Beslenme Sağlığınız Açısından İyi Seçimlerden Biridir!

Vejetaryen beslenme sağlığınız açısından iyi seçimlerden biridir. Vejetaryenlik oldukça faydalı bir beslenme şekli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Oldukça kuvvetli bir irade gerektirmektedir. Bazı kişiler için zor ve saçma gelmiş olsa bile vejetaryen kişiler oldukça mutlu hayata daha pozitif ve fit bir görünümleri oldukları da bir gerçektir.

Vejetaryen Beslenme Sağlığınız Açısından İyi Seçimlerden Biridir!

Vejetaryenlik tahmin ettiğinizde daha kolay ve eğlencelidir. Bazı kişiler ahlaki ve dini sebeplerden eğilim duyarken bazı kişilerde tamamen sağlıklı ve uzun yaşamak ilgi duymaktadır.  Vejetaryen beslenme şekli ile besleniyorsanız kolesterol oranınız düşer, daha fit bir görünüşünüz olur, diyabet2, kalp hastalığı riskiniz ve kanser riskiniz hiç yok denilecek kadar az risk taşırsınız. Yediğiniz her şeyi daha iyi sindirir kabızlık gibi bir probleminiz asla olmaz. Vejetaryen beslenme içerisinde sağlık açısından zararlı olan hiç bir gıda ve besini barındırmaz. Tamamen light ve  tüy kadar hafif bir yaşamınız olur.

Dünyadaki yoksul insanlar pirinç, tahıl, mısır gibi tahıla dayalı bir vejetaryen beslenme şekli ile beslenmektedirler. Et fiyatlarının çok yüksek olması tamamen arz talep meselesinden kaynaklanmaktadır. Bitkisel ürünler, mevsiminde tüketilen taze sebze ve meyve tüketimine olan eğilim artarsa dışarıdan ithal edilen organik ürünler her mutfağa daha kolay şekilde girebilir bu uzun vadeli bir yatırım olmaktadır. En önemlisi de sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayarak yatakta huzurlu ve acı çekmeden bir ölüm gerçekleşecektir.

Vejetaryenlik İçin Bir Kaç İpucu

Eğlence olsun diye başlamak farklı bir şekil olabilir fakat bu uzun vadeli olmayacaktır. Bir çok vejetaryen midemi hayvan mezarlığı yapmayacağım yada kalp krizi yaşamak istemiyorum gibi çarpıcı fikirler ile başlamakta bu fikirler uzun vadeli beslenmeyi ortaya çıkarmaktadır.

Örneğin beyaz eti seviyorsanız kırmızı eti ilk olarak listenizden çıkarın sırasıyla diğerlerini çıkarmak bu beslenme şekline alışmakta kolaylık sağlayacaktır.

Vejetaryen olmadan etsiz yemek istiyorsanız haftanın bir gününü belirleyin ve o gün et yemeyerek o günün nasıl geçtiğini düşünebilirsiniz.

İlginizi çekecek yemek tarifleri bulun. Rengarenk yemekler  emin olun ki oldukça fazladır. Hiç bir zaman bugün ne yesem diye düşünmeye fırsatınız olmayacaktır.  Tam protein içeren kombinasyonlar;

Buğday+ susam+ bakliyat

Bakliyat+ pirinç+ kuru yemiş+ mısır+ susam

Soya fasulye+ buğday+ susam+ mısır

Sebze+ pirinç pilavı+ tahıl ve susam tam protein alımı için yeterli kombinasyonlar dır.

Zeytinyağlı Bakla Vejetaryen Yemeği Tarifi

1 kg bakla

1 adet limonun suyu

2 adet soğan

1 dal taze sarımsak

5 çorba kaşığı zeytinyağı

1 kaşık esmer un

1 adet küp şeker ( esmer)

2 su bardağı sıcak su

6 dal dereotu ve tuz

Hazırlanışı

Baklaları yıkayıp ayıklayın. Kararmaması için yarım limonlu soğuk suda bekletin. Soğan ve taze sarımsağı ince ince doğrayın.  Zeytin yağın da soğanları pembeleştirin. Unu ilave edip kavurun. Baklayı süzerek ilave edin. Sarımsakla birlikte kapağı kapalı olarak 5 dk pişirin. Tuz, yarım limon suyu, sıcak su ilave edip baklalar yumuşayana kadar pişirin. Dereotunu temizleyip kıyın ve pişen yemeğin üzerine ekleyerek kapağı kapalı olarak soğumasını bekleyin.

evde ek iş