info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Vejetaryen Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vejetaryen diyeti hakkında bilinmesi gerekenler ve kesinlikle diyetisyen kontrolünde yapılması gereken en önemli diyet türlerinden biridir. Sebze , meyve tahıl içeriğinin fazla olmasından kaynaklı lif içeriği yüksek kalori ve kolesterol seviyesi düşük bir diyettir. Bundan ziyade aşırı hayvan sevgisi , kültürel farklılıklar ,dini ve manevi değerlere bağlı olarakta tercih edilen listedir.

Vejetaryen Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu diyet genelde et yemeyen kişiler tarafından tercih edilir. Sindirilmesi ve posa açısından yüksek olduğundan hızlı kilo vermede çok başarılı olan ve dünyada diyet sıralamasında ilk sıralarda olan vejetaryen diyeti çok popülerdir. Bu diyetin 6 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şunlardır;

  • Semi- Vejetaryen : Kırmızı et olmadan sadece balık ve tavuk tüketilmektedir.
  • Pesketaryen : Kırmızı et ve tavuk yoktur. Sadece balık tüketilir.
  • Lakto-ovo-vejetaryen : Et grubunun hiçbiri yoktur. Süt ve ürünleri yumurta tüketilir.
  • Lakto vejetaryen : Kırmızı et, balık, tavuk ve yumurta tüketimi yoktur. Sadece süt ve ürünleri dahildir.
  • Ovo vejetaryen : Balık, kırımızı et,tavuk , süt ve süt ürünleri yoktur. Sadece yumurta vardır.
  • Vegan : Hiçbir hayvansal besin olmadan uygulanan diyettir.

Vejetaryen Nedir?

Et ve et ürünleri yemeyen kişilere vejetaryen denir. Vejetaryen diyeti ise bu kişilerin yapmış oldukları beslenme programıdır.

Vejetaryen Diyetini Tercih Nedenleri

Bu diyetin tercih edilmesinin bir çok nedeni vardır. Örneğin semi-vejetaryen bireyler daha sağlıklı olduğunu düşündüklerinden bu diyeti tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra hayvan sevgisi , kültürel durumlar , dini neden gibi manevi düşüncelerde bu diyeti tercih sebeplerinden biridir.

Bu diyet sağlıklıdır fakat çok iyi bir planlama yapmak gerekmektedir. Bireyin bu planlamayı tek başına yapması mümkün olmadığından diyetisyen yardımı ile yapılması gerekmektedir. Yağ miktarı, hayvansal protein , kolesterol oranlar düşük olduğundan kalp hastalıkları , diyabet ,obezite , yüksek tansiyon , kolesterol gibi hastalıklara yakalanma riskleri neredeyse hiç yoktur.

Kontrolü kolay bir diyet listesidir. Dışarıda yemek yenilecekse bile restoranlarda vejetaryen lere özel menüler çeşitlilikle bulundurulduğundan kontrolü kolay bir beslenme şeklidir. vejetaryen olmak demek listede bulunan her şeyi bol tüketmek değildir.

Vejetaryen Diyetinde Bulunması Gereken Önemli Besin Ögeleri

Araştırmalar göstermiştir ki vejetaryenler et yiyen kişilere göre daha fazla ve hızlı kilo vermektedirler. Tamamen  sebze ağırlıklı beslenmek vejetaryen diyetinin zararlı olmasına neden olmaktadır. Besin ögelerinin yeterli miktarda hepsinden olması kaliteli bir diyet oluşmasına yardım etmektedir.

Protein 

Yeterli miktarda tüketilmediği takdirde vücudun ihtiyacı olan amino asit ve enerjiyi karşılayamaz. Hayvansal gıdalar dışında bitkisel gıdalar ile de protein ihtiyacı karşılanmaktadır.

Çinko

Büyüme ve gelişme için önemli olan çinko vazgeçilmezdir. Kabuklu deniz ürünleri çinko açısından zengin dir. 15 mg dan fazla olanları tercih edilmemelidir.

Kalsiyum

Vejetaryenler diğer insanlara göre daha fazla kalsiyum alırlar . ıspanak brokoli gibi kalsiyumdan düzenli olarak tükettikleri için kalsiyum eksikliği neredeyse hiç görülmez.

Vitamin B12

Doğal olarak ve sadece hayvansal besinlerden elde edilir. Mısır gevreği , soya içecekleri , vitamin takviyelerinde bulunmaktadır.

Demir

Vejetaryenlerin en sık karşılaştırdıkları durumdur. Demir en çok hayvansal gıdalarda bulunduğundan ve tüketilmediğinden eksiklik döneminde halsizlik gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Ispanak , kurutulmuş meyve ve fasulyeden temin edilmesi gerekmektedir.

D Vitamini 

Yoğun bir şekilde alınması gerekmektedir. Yeterli güneş ışığı almayan vejetaryenlerin takviye almaları gerekmektedir.

Bu diyette ağırlıklı olarak sıvı gıdalar , sebze çorbaları tüketilmelidir. Vejetaryen diyetini yürüyüş egzersizi ile destekleyebilirsiniz. Bu tip beslenme hergün ne yenileceği konusunda kafa karışıklığına neden olmaktadır.  Bu sorunla karşılaşmamanız için Form Beslenme vejetaryen diyet yemekleri ile ilgili bilgi almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şekerli ve yağlı yiyeceklerin tüketimini en aza indirin. Kalori açısından yüksektir. Bakliyat ve tahıl ürünlerini bolca tüketmeniz gerekmektedir. C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler tüketmeye özen göstermelisiniz.

evde ek iş