info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Vejeteryanların Kilo Alması İçin Öneriler

Vejeteryanların Kilo Alması İçin Öneriler

Vejeteryanlar genellikle bol lif içeren sebze ve meyveler tükettikleri için kilo almaları zordur. Bu besinler çabuk doymalarını sağlar ve kilo vermelerini kolaylaştırır. Özellikle sebzeler vücudun yağ yakma mekanizmasını hızlandırmaktadır.

Et ve et ürünlerini tüketemiyor olmaları, etten alınacak proteinlerden maruz kalacakları anlamına gelmemektedir. Özellikle diyet programlarda çok sık karşıma çıkan bir detay vejeteryanları bu durumdan kurtarmaktadır. Peynir ve yumurta içerdikleri protein bakımından etle eş değerdir. Bu durum vejeteryanlar için kurtarıcı olsa da vegan beslenme tarzını benimseyenler için maalesef geçerli değildir. Vegan beslenme tarzını benimseyenler sadece et ve et ürünlerinden uzak durmakla kalmaz, süt ve süt ürünlerini ya da yumurta gibi hayvansal gıdaları kesinlikle tüketmezler. Vegan beslenme tarzını benimseyenler bunlar yerine, tahıllar, nohut vs tohumlar, barbunya, baklagiller, kuruyemişler, sebze, meyve, soya ve yağlarla beslenmeyi tercih ederler.

Vejeteryanlar ve vegan beslenme tarzını benimseyenlerin kilo alması için yapması gereken şey günlük aldıkları kalori miktarlarını hesaplamaktır. Kalori, tükettiğimiz besinlerden aldığımız enerjidir. Kalori ya hareket edip harcanarak yakılır ya da vücutta kalarak yağa dönüşür ve kilo alımına yol açar. Nasıl kilo vermek için aldığımızdan kaloriden fazlasını yakmamız gerekiyorsa; kilo almak için de yaktığımız kaloriden fazlasını almamız gerekmektedir. Her insan farklı vücut yapısına sahiptir bu yüzden günlük şu kadar kalori almanız gerekiyor diyemeyiz. Fakat günlük harcadığınız kalorinin üzerinde kalori aldığınız her durumda size kilo olarak geri dönecektir.

  1. Kilo almak için hazır ve bol yağlı besinler (patates kızartması, pizza, hamburger, hamur işleri) yerine, sağlıklı kaloriler almalısınız. Almanız gereken yağları ara öğünlerinizde fasulye çeşitleri, kuru yemiş, avokado, fındık, fıstık ya da badem ezmesi gibi yağ içerikli besinlerle karşılayın.
  1. Suyu çok tüketmek yerine su ihtiyacınızı giderecek ama kalori içerikli meyve suları, proteinli içecekleri ve smootthieleri tüketin.
  1. Sebze ve meyve salatalarınızı yüksek kalorili hale getirin. Bunu yapmak için salatalarınıza zeytinyağı ve kuruyemiş gibi kalorisi yüksek besinler ekleyebilirsiniz.
  1. Karbonhidrat alımını arttırmanız da kilo alımınızı kolaylaştıracaktır. Bol miktarda kalori içerdikleri için kilo vermeye çalışanlar uzak durmaktadır. Günlük yemeklerinizin içerisine pilav, makarna ve tam buğday ekmeği gibi yüksek kalorili karbonhidratlar ekleyin.
  1. 3 öğünle sınırlı kalmayın. Öğün sayınızı en az 6 öğüne çıkarın. Bu öğünlerin hepsinde doymak zorunda değilsiniz ama kalorili besinler almanız kilo almanızı hızlandıracaktır.
evde ek iş