info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Vücut Sıfırlama Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Vücut Sıfırlama Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda fazlasıyla popüler olan ve Amerika’da ünlü bir yaşam koçu tarafından uygulanmaya başlayan sıfırlama diyetinin başarılı olduğu gözlemlendikçe sosyal medyada yankı bularak büyümeye başlaması kolaylaşmıştır. Sıfır beden olma arzusundan yola çıkarak diyete vücut sıfırlama diyeti adı verilmiştir. Kilo verememenizin sebebi metabolizma hızınız ile eş değer olmaktadır, bu vücut sıfırlama diyeti ile metabolizmanıza tıpkı bir telefona format atar gibi format atabilir ve hayata yeniden başlamış gibi olabilirsiniz. 15 gün içerisinde hızlı bir şekilde zayıflamanıza siz de şaşıracaksınız. Üstelik ağır spor ve egzersiz hareketlerine maruz kalmak zorunda olmayacaksınız.

Tüm bunlardan sonra sıfırlama diyetinin nasıl yapıldığını merak etmeye başladığınıza eminim. Gelin birlikte sıfırlama diyetinin nasıl yapıldığına bir bakalım. Bu diyetin zor diyet olduğunu düşünebilirsiniz ama emin olun ki sıfırlama diyetinin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra fikriniz büyük oranda değişecek. Smoothie adı verilen bir uygulama yapmanız gerekiyor. Smoothie nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Kalori oranı düşük olan meyveler ve sebzelerden karışım elde edilir, elde edilen bu karışıma yaz aylarında buz ilave etmeniz uygun olacaktır.

Smoothie hazırlamak için severek tükettiğiniz meyveleri tercih etmeniz uygun olur. Fakat muz, çilek tarzı tatlı ve kalorileri çok yüksek olan besinler seçmemelisiniz. Havuç, salatalık, maydanoz, ıspanak, elma ve portakal gibi çeşitli sebzeler de tercih edebilirsiniz.

Smoothie’nin nasıl yapıldığından bahsedelim. 15 günü 3e bölün, ilk periyotta 5 gün süresince yalnızca smoothie karışımlarını tüketmeniz gerekiyor. Bu süre zarfında gün içinde 2 çeşit atıştırmalık hakkınız bulunuyor fakat kesinlikle kalorisi yüksek besinlerden uzak durmanız gerekiyor.

Sıfırlama diyetinde 2 periyotta, 1 öğün normal yemek, 1 öğün smoothie ve 2 tane hafif olacak atıştırmalık tüketiyorsunuz.

Vücut sıfırlamanın son evresinde, sabah ve öğlen normal yemek, akşam smoothie ve 2 adet az kalorili gıda tüketiyorsunuz. Sağlık sorunu olmayan kişilerde sıfırlama diyetinin hiçbir yan etkisi olduğu gözlemlenmemiştir çünkü günlük yaşantınızda tüketmiş olduğunuz birçok besinden daha faydalı gıdaları bünyesinde barındırmaktadır.

Sıfırlama diyeti sayesinde eski zamanlardaki fit vücudunuza kavuşmanız mümkün olacaktır. Bu zayıflama şeklinde aç kalmanız önleniyor ve yorulmuyorsunuz. Smoothie diyetinde ilk 5 gün içinde vermiş olduğunuz kilolar sizi daha istekli bir hale getirecek. 3 periyotta 5 kez smoothie tüketiyorsunuz ve bu sayede açlık hissiniz ortadan kalkıyor, ara öğünlerde düşük kalorili ve sağlık açısından faydalı besinler tüketmeniz sayesinde kilo vermekte zorluk çekmiyor ve kolayca zayıflayabiliyorsunuz.

Vücut sıfırlama diyetinde metabolizma hızınız artar ve bu vücudunuza enerji olarak geri döner. Fazla enerji ile vücutta oksijen ile beraber yağ yakımı da artmaktadır. Yemeklerinizden hemen sonra tükettiğiniz o küçük ama zararlı fazla olan atıştırmalıkları tüketmekten vazgeçmeniz sayesinde zayıflama süreciniz de başlamaktadır. Bu sıfırlama diyeti içerisinde ağır spor ve egzersiz hareketlerini barındırmıyor. 2. Periyotta 5-10 dakika boyunca evde yapabileceğiniz kolay egzersiz hareketlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bunun için göbek eritme hareketlerinden faydalanabilirsiniz.

Sıfırlama diyetini her gün 10 bin adımlık yürüyüşler ile desteklemeniz diyetin etkilerinin daha hızlı görülmesine yardımcı olacaktır. Vücut sıfırlama diyeti süresince 15 gün içinde kilo vereceğinizden hiçbir şüphenizin olmasına gerek yoktur. Vereceğiniz kilo oranı, yaşınız, vücut yapınız, spor ve yaşam şeklinize göre farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle kaç kilo vereceğinize dair kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

Unutmayın bu diyette amaç, yemek masasından fazlasıyla tatmin olmuş bir halde kalkmanız ve yemek sonrasında ufak kaçamak atıştırmalar yapmamanızdır.

evde ek iş