info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Vücutta Kas Oranını Artırmak İçin Nasıl Beslenilmelidir?

Vücutta Kas Oranını Artırmak İçin Nasıl Beslenilmelidir?

Kas kütleleri arttırmak için yiyecek tüketimini arttırmak ya da azaltmak kadar egzersiz yapmak da oldukça önem taşımaktadır. Kas dokularını arttırmak amacıyla hazırlanan beslenme programına egzersiz yapmadan uyulduğu takdirde kas dokuları yerine yağ oluşacaktır. Kas hücrelerinin gelişimini uyarmak amacıyla yoğun kas çalışmaları(kuvvet antrenmanları gibi) yapılmakta ve diyetlerine özel ek besinler takviye edilmektedir.

Kas Kuvvetini Arttırmak İçin Neler Yenilmelidir?

Kas kuvvetini arttırmak için en önemli etken antrenmanlar dır ve kas kuvveti artışı giderek arttırılan ağırlık antrenmanlardan sonra kazanılmaktadır. Kas yoğunluğu ve artışını sağlamak için akla gelen ilk şey aminoasit ve protein eklerinin yararlı olacağıdır. Ancak proteinler kas yapısını oluşturmakta görev almakta ve bu kasların %20-%22 sini oluşturmaktadır, kasların geri kalanı ise sudan oluşmaktadır. Kas kuvvet ve gelişimi için protein yeterli olmamaktadır ve karbonhidratlar ve çeşitli vitaminler ile de desteklenmelidir. Çünkü alınan enerji yetersiz kaldığında proteinler kas yapımı için kullanılmamakta ve enerji sağlamak için harcanmaktadır. Kilo vermek için yiyecek sınırlaması yapmasına ve vitamin/mineral tableti kullanmasına karşın sporcular, gereksinimlerinden fazla vitamin/mineral tüketmelerine rağmen kas yoğunluğunu arttıramamak ta ve hatta sürdürememektedir. Kas gelişimi, dayanıklılık ve kuvvet arttırmak için gerekli vitamin/mineralleri almak yeterli olmamaktadır ve yeterli enerji sağlayan diyetlerin uygulanması gerekmektedir. Kas gelişimi ve gücü için fazla protein alınması gerektiğine dair bilimsel veri bulunmamaktadır çünkü vücutta fazladan depolanan proteinler yağ oluşturmaktadır.

Kısaca ele almak gerekirse kas oluşumunda etkili olan diyet; Protein ve Kompleks karbonhidratlardan bakımından zengin olmalıdır.

Diyetler için verilebilecek öneriler

  1. Diyetin protein kaynaklı enerji oranı %15-%20
  2. Diyetin yağ kaynaklı enerji oranı %30
  3. Diyetin karbonhidrat kaynaklı enerji oranı %50 olmalıdır

Yetersiz ve Fazla Protein Tüketiminin Zararı Var Mıdır?

Yetersiz protein tüketildiği takdirde vücudun kendi içerisindeki proteinlerini kullanıma geçirmesi sonucu önce büyüme durur ve ardından vücut ağırlığı azalmaya başlar. Doku proteinleri azalan vücut halsiz düşmektedir ve hastalığa yakalanma oranı, hastalıkların uzun sürmesi ve hastalıkların ağır seyretmesi gibi durumlarla karşılaşılmaktadır.

Fazla protein tüketimi yapıldığında ise, doku hücreleri proteine doydukları için fazla depolanan protein direkt olarak yağa dönüşür. Özellikle hayvansal gıdalardan alınan proteinler doymuş yağ ve kolesterol oranı yüksek oldukları için ilerleyen yaşlarda kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır.

evde ek iş