info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaban Mersini Zayıflatıyor!

Yaban mersini zayıflatıyor kırmızı ve mor meyvelerin sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu biliyoruz yapılan araştırmalar gösteriyor ki zayıflama konusunda da bu meyveler oldukça yararlı. Uygulanan diyet programına mükemmel bir katkı sağlayacaktır. Mayıs ayından kasım ayının sonuna kadar bol miktarda yetiştiği için oldukça ekonomiktir aynı zamanda.

Yaban Mersini Zayıflatıyor!

Yaban mersini besin değeri yüksek olmasına rağmen kalori değeri oldukça düşüktür. C vitamini, potasyum ve serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Sindirim sistemi düzenleyici etkisi ile oldukça faydalıdır. Yağ, kolesterol ve sodyum içermemekte oldukça sağlıklı ve doğal bir meyvedir. Yarım su bardağı yaban mersininde sadece 40 kalori vardır. Bu düşük kalori kilo verme konusunda oldukça faydalı hale gelmektedir. Düşük kalorisi sayesinde diyet programlarında çekinmeden yoğurt ile birlikte karıştırarak ara öğünlerde tüketebileceğiniz bir meyvedir. Tatlı krizlerinde sütlü tatlılarda farklı bir lezzet vermesi açısından  da kullanılmaktadır. Yaban mersini içindeki bileşenler yağ hücrelerinin küçülmesini sağladığı da yapılan araştırmalar sonucu ispatlanmıştır.

Yaban Mersini Faydaları

Yağ hücrelerini % 73 oranında küçülten ve yeni yağ hücresi oluşumunu engelleyen bu mucize meyvenin çayını da tüketebilirsiniz. Diyet listelerinde günde 2 bardak yaban mersini çayı tüketilebilmektedir.

  • Metabolizmanın hızlanmasını sağlar
  • Egzersiz sonrası yağ yakımını hızlandırır
  • Kan dolaşımını hızlandırır
  • Diyabet ve kalp hastalıklarından koruyucudur
  • Yüksek seviyede antioksidan içerir
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Yüksek oranda C vitamini içerir
  • Bademcik, ağız içi hastalıkları diş eti rahatsızlarına iyi gelir
  • Yağ yakararak zayıflamaya yardımcı olur

Bu meyvenin çayı bitkisel çaylar arasında en güvenilir olanıdır fakat yapraklarında bulunan tanen aşırı kilo ve kas kaybına neden olabilir. Kanın pıhtılaşma özelliğini azalttığı için cerrahi müdahale öncesi ve sonrası, kan inceltici haplar ile birlikte kullanılması sakıncalıdır. Kilo vermek için doğanın mucizelerinden yararlanarak sağlıklı bir beslenme programı ile zayıflamak en doğru olanıdır. Kan şekeri düşürücü etkisi ile kurutularak şeker hastalarında tatlandırıcı olarak kullanılabilmektedir. Bu meyvenin taze olarak bulamazsanız eğer kurutulmuş olanı da kullanıla bilirsiniz. Üstelik kurutulmuş olanı daha fazla antioksidan içermektedir.  Bir miktar kuru yaban mersini günlük ihtiyacınız olan B1 B2 ve B3 vitamini karşılamaktadır.

Yaban Mersini Çayı Tarifi

1 yemek kaşığı meyveyi bir bardak kaynamış sıcak suya koyarak 6 dk bekletin. Bu sürenin uzamasına izin vermeyin kaldıkça acımsı bir tat vereceğinden dolayı 6 dk geçmeyin. Günde 2 bardak tok olarak tüketin. Bir bardak çayın kalorisi 4 kaloridir.

evde ek iş