info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yağ yakan besinler nelerdir

Sağlıklı yaşam için vücutta bulunan yağ ve kas oranının dengede olması gerekir. Vücudun yağ ve kas dengesi bozulduğunda, buna bağlı olarak kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve metabolizma hastalıkları ortaya çıkar. Yağlar ve kaslar insan vücudunda bir aradadır. Ancak dengesiz beslenme sebebiyle bölgesel yağlanmalar olmakta, obeziteye bağlı olarak yağlar vücutta daha çok yer kaplamaktadır. Sağlıklı yaşamak isteyenler ve sağlıklı kilo vermek isteyenler aç kalmak yerine yağ yakmaya yardımcı olan, metabolizmayı hızlandıran yağ yakan besinler tüketmelidir.

Yağ yakan besinler ile zayıflamayı hızlandırın

Düşük kalorili olmakla birlikte, yüksek lifli ve yüksek proteinli yiyecekler yenildiğinde tokluk hissi verir ve vücuttaki yağı yakmaya yardımcı olur. Kilo vermek için aldığınız kalori miktarından daha fazlasını yakmak gerekir. Yağ yakan besinler ile beslenildiğinde, aç kalmadan sağlıklı kilo vermek mümkün olur. Yağ kaymayı kolaylaştıran besinler; sebze, meyve, bakliyat, baharat, içecek, hayvansal gıda, yağ ve hatta kuruyemiş olmak üzere tüm yiyecek kategorisinde vardır. Patates içerisinde bulunan antioksidan, yağ depolanmasıyla savaşır. Ispanak, marul, salatalık, brokoli, Brüksel lahanası ve roka, tere gibi yeşillikler düşük kalorili ve yağ yakıcı sebzelerdendir. Enginar vücuttaki toksinleri atar. Kırmızıbiber ve acı biber de yanma hissine sebep olan capcaicin maddesi vücudun forma girmesine yardımcı olur. Fasulye, nohut, kırmızı mercimek ve diğer bakliyatlar yağ yakan besinlerin başında gelir. Protein bakımından zengin yumurta ve kalsiyum kaynağı yoğurt, süt ve süt ürünleri, omega değeri yüksek olan somon balığı, yağ oranı düşük hindi ve tavuk etleri, tokluk hissi veren yulaf ve bulgur lif oranı yüksek ve yağ yakımını hızlandıran besinlerdir. Greyfurt ve bol c vitamini barındıran kivi, portakal, mandalina, limon metabolizmayı hızlandırır ve iştahı keser, muz içindeki potasyum sayesinde tokluk hissi verir, elma, karpuz, ananas, kayısı yağ yakmaya yardımcı meyvelerdir.

Yağ yakan besinler arasında başta su olmak üzere yeşil çay, kahve, papatya, hindiba, ısırgan, ıhlamur gibi içecekler, doymamış yağ oranı yüksek zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ile badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler de bulunmaktadır. Tarçın ve adrenalin salgılamasını hızlandıran baharatlar da yağ yakımını hızlandırır.

evde ek iş