info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yağ Yenilmeden Yağlar Yakılabilir mi?

Yağ Yemeden Yağ Yakamazsınız

Kilo verme döneminde, yağı tamamen hayattan çıkarmak doğru değildir. Yağların vücudumuzda birçok görevi bulunmaktadır. Yağı sınırlandırılmış bir diyet uygulamak birçok sorun ile karşılaşmanızı sağlar. Şişmanlık, vücudumuzda yağ miktarının git gide yükselmesi ile başlamaktadır. Şişmanlık tedavisindeki amaç ise vücudumuzdaki yağ miktarını azaltmaktır. Ancak yağ tüketmeden vücuttaki tüm yağları yakamazsınız. Hem de bu fikri kafanızdan atmalısınız. Yağlarınızı yakabilmek için yağa ihtiyacınız vardır. Yağ yakımında mucizevi etkiler bekliyorsanız araştırmaktan vazgeçmelisniz. Yağ yakmak için sadece 3 kuralınız bulunmaktadır;

  • İyi bir egzersiz
  • Dengeli ve düzenli bir diyet; yağ, protein ve karbonhidrat kullanımı dengede olacak şekilde
  • Öğün sıklığı; yani günde 5-6 öğün

Deri altı yağ tabakaları vücut ısısının kaybını önler. Kış aylarında kilolu olan bireyler zayıf kişilere nazaran daha az üşür ve daha çok terlerler. Yağ, organları çevreleyerek dış etkenlere karşı korumaktadır. Yağda eriyen emilimlerin sağlanabilmesi için ortamda mutlaka yağ bulunması gerekmektedir. Uzun süre midede kalınca tokluk hissi verir ve midenin boşalmasını geciktirir. İçinde bulunan fosfolipitler, beyin ve sinir dokuları için önemlidir. Bu sebeple yağsız bir diyet uygulamak sağlık için uygun değildir. Uyguladığınız diyette mutlaka dengeli oranda yağ bulunması gerekmektedir.

Vücuda alınan hemen hemen yiyeceklerin tümünün bileşiminde bulunur ve görünmezler. Mandıra ürünlerinde ve ete bakıldığında içindeki yağı göremezsiniz. Eğer az yağ tüketmek istiyorsanız hayvansal ürünleri az yağlı olarak tercih etmelisiniz. Faydalı olan yağları tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Beslenmenizde doymamış yağları azaltıp doymuş yağları arttırmanız gerekmektedir. Doymamış yağlar; deniz ürünlerinde, zeytinyağında, fındık, badem, ceviz, keten tohumu ve keten tohumu yağında bulunmaktadır.

Diyetinizde; 1 kg sebze yemeğinize 1 yemek kaşığı zeytinyağı, kahvaltınızda 5-6 tane zeytin ve domatesinizin üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek tüketmeniz gerekmektedir.

Sebze yemeklerinizde zeytinyağı ve fındık yağı karıştırıp kullanabilirsiniz. Yağı çok azaltılmış bir diyet uygulamak, yağsız kuru bir cilde sahip olmanıza neden olur. Ayrıca kilo verirken yağ yakma hızınız düşer. Bu nedenle yağdan fakir bir beslenme programı sizi başarıya ulaştırmaz.

Etiketler:
evde ek iş