info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yağlı ve Şekerli Besinlerin Size Verdiği Zararlar

Yağlı ve Şekerli Besinlerin Size Verdiği Zararlar

Kendi yedikleriniz veya çocuklarınızın yedikleri yiyeceklere her zamankinden daha dikkatli yaklaşarak daha zeki olmanızı sağlayabilir ve beyninizi zararlı faktörlerden koruyabilirsiniz. Beyninize zarar veren bazı yiyecekler vardır. Fazla şeker tüketimi bel çevrenizde kalınlaşmalara neden olur ve beyninizi olumsuz bir şekilde etkiler. Omega 3 yağ asitleri beyninizi früktozun zararlı olan etkilerinden korur. Bu sebeple uzmanlar aşırı şeker tüketiminden korunmanızı ve beslenme tarzınıza ceviz, soya fasulyesi, somon balığı ve keten tohumu eklemenizi tavsiye ediyorlar.

Yağ ve Şekerin Bilmediğiniz Zararları

Doymuş yağ bakımından zengin besinler tüketmek beyin fonksiyonlarınıza zarar veriyor. Yeme alışkanlıklarımız konusunda çalışan uzmanlar yaklaşık 4 yıl süresince 6 bin kadının beyinlerindeki fonksiyonları test ettiler. Aşırı doymuş yağlı besinler yiyen kadınların beyin fonksiyonları ve hafıza testlerinde azalmalar gözlemlediler. Bir yandan da aşırı tekli doymamış yağ ile beslenenlerin ise bu testlerinde artışlar olduğu saptandı. Doymuş yağlı yiyeceklerin hepsinden vazgeçmeyin. Süt, peynir ve yoğurt gibi yarım yağlı veya yağsız hayvan gıdalarını tercih edebilirsiniz. Baklagiller ve soya fasulyesi gibi sebze kaynağı olan proteinlerden daha çok tüketmelisiniz.

Abur cuburlar çocuklarınızın beynini olumsuz etkiliyor ve ciddi zarar veriyor. Aşırı işlenerek hazırlanmış ve fast food ağırlıklı beslenen çocukların sağlıklı bir şekilde beslenen çocuklara göre tam 5 yıl içinde IQ seviyelerinde az miktarda da olsa gerilemeler görüldüğü tespit edilmiştir. Sağlıklı beslenme konusu çocuklarınızın hızlı gelişen beyin süresi boyunca çok büyük önem taşıyor. Her yemeği yemeyen çocuklarınıza bir şekilde onların yararlı besinleri yemesini sağlayarak sağlıklı gıdalar yemeleri konusuna önem vermelisiniz. İşlenmiş ambalajlı ürünler, bisküviler ve cipslerdense çocuklarınızın peynir dilimleri ve meyveli yoğurt tarzı sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sakız çiğnemek sizlerin sağlığını kısa süreli de olsa olumsuz etkilemektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar, hafıza gereken işlerde sakız çiğnemenizin konsantrasyonu bozduğunu düşünüyorlar. Başka bir araştırmada ise sakız çiğnemenizin zihinsel aktivitelerle arasında pozitif bir bağ olduğu söyleniyor. Bu kafa karıştıran araştırmalardan ötürü sakız çiğneyip çiğnememeye siz karar verin. Yeterince uyumalı, bol su içmeli ve hafıza oyunları oynayarak beyin geliştiren aktiviteleri günlük rutininiz haline getirebilirsiniz.

evde ek iş