info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yanlış Diyet Neden Saç Döker? Bunu Engellemek İçin Ne Yenilmeli?

Yanlış Diyet Neden Saç Döker? Bunu Engellemek İçin Ne Yenilmeli?

Aklınıza gelecek olan bütün meyve ve sebze isimlerini bir kağıda yazıp, yanına da diyet ya da rejim kelimesini ekleyerek bir o kadar diyet listesi üretebilirsiniz. Tek gıda ile beslenerek uygulanan zayıflama programları metabolizmada şoklama oluşturmaktadır. 1 hafta da 3-4 kilo vermiş hissederseniz. Ama bu verilen kilolar yağ değil, atık maddeler ile su kaybı olmaktadır. Verildiği zannedilen bu kiloları zamanla geri almaya başlarsınız. Bu yöntem çok sık uygulanırsa, doku ve organları yıpratarak yaşlanmayı hızlandırır. Çabuk yorulmaya, fiziksel ağrılara ve kabızlık problemlerine sebep olur. Kadınlarda adet düzensizliklerine, erkeklerde ise cinsel hayat eksikliğine neden olur. Saç dökülmesi, tırnakların kırılması ve vücutta yaralar meydana getirir. Genç yaşta olanlarda düzgün gelişimi engeller. Sinir sistemini zedeler. Bu yanlış diyet çeşitleri ise başlıca şunlardır;

Yanlış Diyet Çeşitleri

Vejetaryen diyet: Düşük kalorili diyetlerden ibarettir. Kalsiyum, demir, B12 ve D vitamini eksikliklerine sebep olmaktadır. Kansızlığa ve orta yaşta olan kişilerde hızlı kemik yoğunluğu eksikliğine sebep olur. Metabolizmayı, kalsiyum eksikliği nedeni ile yavaşlatır. Vejetaryen bir zayıflama diyeti olmayacağından, vejetaryen bir yaşantı sağlık açısından çok büyük riskleri olmaktadır.

Sihirli diyetler: Bir diyet programının önünde sihir ve mucize ekleri bulunuyorsa, o programda ticaret bulunmaktadır. Hemen uzaklaşılması gerekmektedir. Paranıza ve sağlığına yazık olmaktadır.

Düşük karbonhidrat rejimi: Gün içerisinde ihtiyacınızdan az alacağınız karbonhidrat, protein ve yağ alımının fazla olması anlamına gelmektedir. Protein ve yağın aşırı tüketilmesi halinde de; kan kolesterolü yükselmekte, böbrek rahatsızlıkları meydana gelmekte, ürik asit artmakta ve gut hastalığına sebep olmaktadır. Saç dökülmesini engellemek için şu besinlerin tüketilmesi gereklidir;

Kuruyemiş: Sağlıklı olabilmek için saçlar, omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duymaktadır. Kuruyemişte bulunan omega-3 saçları korurken, çinko da saçların dökülmesini engellemektedir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı E vitamini kaynağıdır. E vitamini ise saçları koruyan ve kalınlaşmasına yardımcı olan antioksidandır. Aynı zamanda hücrelerin sağlıklı gelişmesi için de önemlidir. Cildi nemli ve yumuşak olmasını sağlar. Zeytinyağı saç köklerini nemlendirirken kırılmalara karşı da etki gösterir.

Havuç: Gözlere olan faydası bir yana havuç saçlara da iyi gelmektedir. A vitamini içeriği sayesinde saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamaktadır.

Tam tahıllı besinler: B7 vitamini içeren tam tahıllı besinler saçların dökülmesine ve grileşmesine karşı koruma oluşturmaktadır.

Ispanak: B9 vitamini içeren ıspanak, parlak ve sağlıklı saçlar için gereklidir. Yeterince alındığı takdirde saçlarınızın daha sağlıklı göründüğünü sizlerde fark edeceksiniz.

İstiridye: Afrodizyak etkisi ile bilinen istiridye çinko açısından da oldukça zengindir. Çinko, etkili bir antioksidandır ve saçları daima korur.

Soya: E vitamini kaynağı olan bir diğer besin de soyadır. Hemoglobin üretiminde önemli yer kapsayan demir soyada bol miktarda bulunmaktadır. Hemoglobin, kanda bulunmakta ve oksijenin taşınmasını sağlamaktadır. Yeterli miktarda hemoglobin bulunmadığı takdirde kan dolaşımının düzgün işlemesi mümkün olmamaktadır. Dolaşım sistemi düzgün çalışmadığı takdirde saç derisi saç büyümesi için yeterli dengeyi sağlamamaktadır.

Ceviz: Ceviz ve ceviz yağı kan basıncını düşürmektedir. Bunama riskini azaltmakta ve beyin fonksiyonlarının çalışmasında önemli yere sahiptir.

Brokoli: Yapılan araştırmalara göre, özellikle olgunlaşmış brokoli kanser riskini önemli boyutlarda düşürmektedir. Bağışıklık sistemine de katkısı olan brokoli aynı zamanda yaşlanmayı da önlemektedir.

Avokado: Avokadonun sahip olduğu maya hücresi oldukça fazla demir içermektedir. Bu da kalp hastalıkları ve kanser riskini ciddi boyutlarda düşürmektedir. Bunun yanında avokado yağı saç ve cilt parlaklığı da sağlamaktadır.

evde ek iş