info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yatmadan Önce Kesinlikle Yenmemesi Gereken Besinler

Yatmadan Önce Kesinlikle Yenmemesi Gereken Besinler

Tatlı rüyalar görebilirsiniz ancak uyumadan hemen önce yedikleriniz yiyecekler kesinlikle tatlı olmamalı. Uyumadan önce yememeniz gereken yiyecekleri ve onların yerine geçebilecek yemenizde sakınca olmayan alternatifleri bilmeniz gerekir. İster kas geliştirmeyi hedeflemiş olun, isterseniz yağ yakımı sağlamak isteyin bazı besin maddelerinin akşam 21.00dan sonra kesinlikle yenilmemesi gerekmektedir. Unutmamalısınız ki gece uykusu 8 saat süren ve büyük önem taşımakta olan bir yenilenme sürecidir. Bu da şu anlama geliyor ki eğer uyumadan önce hatalı besleniyorsanız vücudunuz uykuda olduğu uzun saatler süresince daha az kalori yakacak.

Bu hataları sürekli bir şekilde yaparak alışkanlık haline getirmeniz arzu ettiğiniz vücut ölçülerine kavuşmanıza engel olabilir. En kötüsü de sağlığınız için risk oluşturmanıza bile neden olabilir. Verebileceğimiz iyi bir haber ise; gecenin geç saatlerinde ufak tefek bir şeyler atıştırmanızda sakınca yoktur. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken seçtiğiniz besin maddelerinin kesinlikle yağsız ve kas gelişimini destekleyici besinler olmasıdır. Sizlere yememeniz gereken besinlerden bahsederken aynı zamanda yerine çok daha sağlıklı olan alternatifler de sunmaya çalışacağız.

Laktoz şekerin bir çeşididir ve gece uyumadan önce yüksek oranda vücudunuza almak istemezsiniz elbette. Sağlıklı bir protein ve kalsiyum deposu olmasına rağmen gece uyumadan önce büyük bir bardak sütü midenize indirmeniz hem içermiş olduğu laktoz nedeniyle iyi değildir, hem de birçok kişide sindirim sorunlarına yol açmaktadır.

Süt yerine laktoz içermeyen bir protein shake yani kazein tüketebilirsiniz. Bu sayede laktoz alımı yapmamış olursunuz ve sütten çok daha yüksek miktarda protein almış olursunuz. Bu sayede hem uyku esnasında acıkmazsınız hem de kas gelişimini desteklemeye yardımcı olursunuz.

Uyumadan önce yememeniz gereken bir başka besin de makarnadır. Eğer bulk döneminde iseniz gece uyumadan evvel bir miktar karbonhidrat tüketmeniz yararlı olabilir. Fakat yine de makarnadan daha iyi olan insülin seviyenizi bu derece bariz bir şekilde değiştirmeyecek karbonhidrat alternatiflerini tercih etmeniz doğru olacaktır.

Makarna yemeniz ile bu saatlerde alacağınız kalorilerin büyük oranı bel çevrenizde yağ olarak toplanır. Makarna kalorisi oldukça yüksek bir besindir, bir oturuşta çok kolaylıkla 400 kalori ve hatta daha fazlasını alabilirsiniz. Makarnayı gün içinde diğer öğünlerinizde, vücudunuzun normalden daha çok karbonhidrat alımına gereksinim duyduğu antrenman öncesi ve sonrası gibi öğünlerinizde tercih etmeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Makarna yerine geçebilecek yulaf ve esmer pirinç gibi çok daha yararlı olan karbonhidrat alternatiflerine şans verebilirsiniz.

Çikolata yalnızca yüksek oranda şeker ve yağ içermesi nedeniyle zararlı değildir ayrıca kafein içerdiği de bilinmektedir. Eğer kafeine karşı bir hassasiyetiniz varsa gece uyumadan önce çikolata yemeniz kıymetli gece uykunuzun kaçmasına neden olacağı için bu nedenle gelişiminizin sekteye uğramasına da neden olacaktır. Gece uykunuzun sekteye uğraması demek gelişiminizin yavaşlaması demektir. Yeteri kadar uyuyamayan kişilerde kortizol seviyeleri yükselmektedir ve bunun sonucunda kas kayıpları meydan gelmektedir. Walden Farms’ın 0 şeker, 0 kalori, 0 yağ ve 0 karbonhidrat çikolata soslarıyla hazırlanan sağlık tariflerini deneyebilirsiniz.

Birçok kişi gece uyumadan önce bol oranda protein içermekte olan öğünler tüketiyor. Vücudunuzun gece uykusu süresince aminoasit ihtiyacını göz önüne alırsanız bu mantıklı olacaktır. Ayrıca protein kan şekeri seviyelerini fazla oynatmaz bu nedenle yararlı olabilir. Fakat gece yatmadan evvel yüksek miktarda et ya da tavuk tüketmeden önce tekrar düşünün. Protein sindirimi zordur ve enerji gerektirir. Bu nedenle uyumanız zorlaşır.

evde ek iş