info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaz Ayları için Beslenme Önerileri

Yaz Ayları için Beslenme Önerileri

  Beslenme birçok insan için sadece doyma hissi olarak algılansa da vücudun dengeli ve yeterli besinler alıyor olması sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle vücudun fazlasıyla su kaybına uğradığı yaz aylarında beslenmeye daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Kalp ritminde düşme, oksijen azalması, kalp atım sayısı ve kan basıncındaki artış nedeniyle yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Ayrıca sıcaklıkların etkisiyle artan terle birlikte mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme sıklığı artmaktadır.

Yaz aylarında diyet

Yaz aylarında diyet

Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde, yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme esastır. Yeterli ve dengeli beslenebilmek için 4 temel besin grubunu  (süt grubu, et-yumurta-kurubaklagiller -yağlı tohumlar grubu, ekmek ve tahıl grubu, sebze-meyve grubu) yeteri kadar tüketmek gereklidir.

Yaz aylarında et, tavuk, balık tüketimine çok dikkat etmek gerekir.  Yaz aylarında çabuk bozulan bu yiyecekler yüzünden gıda zehirlenmelerinin sayısı artmaktadır. Yiyecekleri taze taze, az az pişirmeye özen göstermek gerekmektedir. Çocuk, Bocuk, yaşlı ve hamileler ile yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olan kişiler yaz aylarından çok fazla etkilenmektedirler. Hafif ve besleyici ürünler tüketerek sağlık problemlerinin azaltılması mümkündür. Bunlardan bazılarını örneklemek gerekirse;

-Sıcaktan dolayı vücut sıvı kaybına uğrar, bu yüzden günde 2,5 lt su tüketimi gereklidir.

-Her zaman olduğu gibi yaz aylarında da kahvaltı atlanmamalıdır. Hafif bir kahvaltı ile gün boyun enerjimizi yüksek tutmamız mümkündür.

-Günde en az 3 porsiyon taze sebze-meyve tüketimi önemlidir.

-Kafein ve asitli içecekler yerine bitki çayları, evde sıkılmış meyve suları ve ayran tüketilmelidir.

-Aşırı alkol tüketimi, kilo alımının dışında kalp ve karaciğer sağlığını tehdit etmektedir. Alkol alımı sonucunda vücut ısısı yükselmekte, özellikle aç karnına içilen alkollü içecekler, kan şekerinde de aşırı düşüşe neden olmakta insan sağlığını ciddi tehlikeye sokmaktadır.

– Yaz aylarında tüketilen yağlı ve hamurlu yiyecekler; vücutta yorgunluğa, baş ağrısı ve tansiyona neden olur

-Ekmek seçiminde tam buğday unundan yapılmış olan ürünleri, çavdar ve yulaflı olanları seçilmelidir. Pilav ve makarnayı az yağlı yapmaya çalışın.

evde ek iş