info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaz Aylarında Beslenme

Yaz aylarında beslenme kalp, tansiyon ve reflü gibi hastalıklarda artış olduğundan oldukça önemlidir. Yaz aylarının başlaması ile birlikte kronik rahatsızlıklarda sıcak havanın etkisi ile artış yaşanmaktadır. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak metabolizma bu yeni duruma alışma süresine girmektedir.

Yaz Aylarında Beslenme

Yaz aylarında beslenme oldukça önemlidir. Kronik hastalıklara sahip iseniz bu durum daha önemli bir hal almaktadır. Sindirim sisteminde şikayet alerji durumları daha sık olmaktadır. Sıcakların etkisi ile artan terle birlikte mineral kaybından dolayı bayılma hissi, bulantı ve baş dönmeleri olmaktadır. Yaz sıcaklığından en çok etkilenen kişiler yaşlılar, bebekler,çocuklar, hamileler, kalp ve tansiyon problemi olan kişilerdir. Sıcak havalarda besinlerin bozulma riski artmakta buna bağlı olarak gıda zehirlenmeleri ortaya çıkmaktadır. Diyet yapanların bu aylarda en çok dikkat etmesi gereken durum sıvı ihtiyacının karşılanması olmalıdır. Günlük su tüketiminin 3 lt az olmaması gerekmektedir. Bu aylarda yapılacak beslenme listenizde küçük değişiklikler belkide hayat kurtarıcı olacaktır.

Kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu öğünde özellikle yaz aylarında az yağlı peynirler, zeytin taze sebze ve meyve bulunmalıdır. Kahve gibi kafein içeren içecekler yerine ıhlamur, taze sıkma meyve suları tüketimine dikkat edilmelidir.

Pişirme

Yemekleri pişirme usulleri de oldukça önemlidir. Kızartma ve kavurma yerine buharda, ızgarada, kendi suyunda veya az suda haşlanarak besinleri hazırlamak bu aylarda dahil olmak üzere yaşam şekli halinize getirerek bu pişirme teknikleri uygulanmalıdır.

Meyve Ve Sebze

Yaz aylarında direnci artırmak için meyve ve sebze tüketimine oldukça dikkat etmek gereklidir. Özellikle yağ yakımını hızlandırmak için gerekli olan enerjinin sağlanması için bu grubun tüketimine artış yapılmalıdır.

Lifli Besinler

Kan şekerini hızla yükseltip düşüren basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir. Basit şeker ve şekerli gıdaların tüketiminden oldukça kaçınılmalıdır. Tam buğday ekmeği ve yulaf gibi besinlerin tüketimine oldukça özen gösterilmelidir.

Sıvı Tüketimi

Artan sıcak havaların etkisi ile mineral kaybının önlenmesi açısından yeterli sıvı alınması gereklidir. Her gün en az 3 lt su içilmeli. Kahve ve gazlı içecekler yerine ayran, maden suyu taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekler tüketilmelidir.

Besin zehirlenmeleri halk sağlığını yakından ilgilendiren özellikle yaz aylarında sık karşılaşılan bir durumdur. Hafif ve kısa süreli olsa da tüketilen gıdanın kişinim vücudu ile ciddi bir reaksiyona girmesi ile birlikte ölümcül de olmaktadır. Diyet uyguluyorsanız eğer yaz aylarında beslenme ile ilgili olarak diyetisyeninizden bu konuda destek alarak önerilerini dinlemelisiniz.

evde ek iş