info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaz Aylarında Diyet Çok Kolay!

Yaz aylarında diyet yapmak daha kolay kış mevsiminin kasvetli havasından kurtulduğumuz bu günlerde ince kıyafetler, bol güneş ile birlikte insanlarda oluşan genel pozitif hava kilo verdirmeyi kolaylaştırmaktadır. Sosyal ortamların arttığı bu mevsimlerde daha hareketli olunduğundan kilo vermek oldukça kolaylaşmaktadır.

Yaz Aylarında Diyet Yapmak Daha Kolay!

Mevsim değişikliği ile birlikte beslenme alışkanlıkları da değişmekte. Yaz aylarında meyve ve sebze çeşitliliğin bol olması nedeni nedeni ile diyet yemekleri ile kilo vermek oldukça kolay hale geliyor. Diyet yemekleri sağlıklı beslenmenin diğer ismidir. Az tuzlu, az yağlı ve pişirme yöntemleri oldukça sağlıklı olarak yemekler hazırlanır. Pişirme esnasında yemeklerdeki mineral ve vitaminler kaybolmaz. Böylelikle vücudun ihtiyacı olan bu ögelerin dışarıdan alınmasına gerek kalmadan tükettiğimiz besinlerle ihtiyaçlarımızı karşılarız. Kan şekerini hızlı yükselten besinler yerine glisemik indeksi düşük gıdalar tüketmeye çalışın. Kan şekerinde yüksek dalgalanmalar yaratan karbonhidratlar yerine esmer ve tam buğday ürünlerini tüketmek en sağlıklı seçimdir. Diyet yaparken oldukça zorlanılır. Fakat bu program için en uygun zaman yaz ve ilkbahar mevsimleridir. Glisemik indeksi düşük olan esmer, tam buğdaylı ekmek, bulgur, kuru bakliyat gibi besinlerin diyabet2, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. İlkbahar ve yaz ayları yürüyüş için en güzel zamanlardır.  Açık havalarda yağların daha hızlı parçalandığını bol oksijeninde bağışıklık sistemimiz için etkili olduğunu unutmayın. Pozitif enerji yüklü olduğumuz bu mevsimlerde yürüyüş, bisiklete binme gibi aktiviteler diyet yaparken işimizi daha fazla kolaylaştıracaktır. Unutulmaması gereken en önemli şeyde diyet yapmadan hiç bir yöntem zayıflatmaz yapılan diyetin yanına egzersiz gibi yardımcı olacak yöntemler birlikte uygulandığı takdirde sonuç verirler. Yaz aylarında kilo vermek için faydalı bir kaç besinle kilo vermek oldukça kolaylaşmaktadır.

Bağışıklık İçin Soothie

1 bardak kefir, 1 çay kaşığı zerdeçal, bir tatlı kaşığı bal, 1o tane bademi blenderden geçirerek bu karışımı iyice ezin ikindi ve öğlen ara öğünlerinde tüketin bu sayede hem tok kalacak hemde probiyotikler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendireceksiniz. Uyku düzenini asla bozmayın gece geç saatlere kadar oturmak iş yüzünden sabah erken kalkmak vücut dengesini alt üst edecektir. Kış mevsiminde olduğu gibi uyku düzenine dikkat edin. Mutluluk hormonu gece salgılandığı için sabah daha pozitif olarak uyanacak ve kilo vermeniz daha kolay hale gelecektir.

Kahvaltı ve diğer öğünlerde protein ağırlıklı beslenmek tok kalmanızı ve metabolizmanızı hızlı çalıştıracaktır. Kahvaltıda 1 adet yumurta öğünlerde yoğurt ara öğünlerde ise badem,ceviz, kaju tüketerek protein ihtiyacını karşılamış olursunuz. Havaların ısınması ile birlikte su tüketmek daha kolay olacağından içebileceğiniz kadar su tüketerek kilo vermeyi hızlandırın.

Taze Fasulye

Yaz mevsiminde en çok tüketilen bu sebze tam bir sağlık dostudur.Kas yapımını kuvvetlendirir. Yağ yakımını hızlandırarak sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Obezite, kanser, tansiyon gibi hastalıklarla mücadele eder.

Enginar

Ciarin içeriği ile birlikte karaciğer, safra, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Posa ve demir içeriği yüksek olduğundan harika bir diyet yemeğidir.

Bamya

Yüksek lif oranından dolayı tokluk hissi yaratır. Yüksek oranda C vitamini içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Stres ve depresyonu engeller sinir sisteminden meydana gelen rahatsızlıkları azaltır retina sağlığına destek olur. Katarak oluşmasını engeller.

Tere

Yeşil yapraklılar içinde en sağlıklı ve en etkili olan dır. bağırsak hareketlerinin düzensiz olması kilo vermeyi engeller bu sebeple tüketilen tere bir numaralı bağırsak dostudur. Yağ yakan hücrelerin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

evde ek iş