info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaz Aylarında Diyet Yapmak Daha Kolay

Yaz aylarında diyet yapmak daha kolay olmaktadır. Sıcak havanın etkisi ile birlikte diyetlerin en büyük yardımcısı olan su tüketmek doğal olarak daha kolay olmaktadır. Ter yolu ile atılan su vücutta eksiklik yarattığı için serinlemek için dışarıda bile olunsa ilk tercihlerin arasında olmaktadır. Çünkü zayıflamanın en hesaplı yoludur su tüketmek. Sıcak havalar ile birlikte kilo verme ihtiyacı kalın giysilerden ince giysilere geçişle başlamaktadır. Kilo fazlalıklarını kışın kalın kıyafetlerle kapatırken yazın buna imkan olmadığından diyet yapılacak en güzel mevsimdir.

Yaz Aylarında Diyet Yapmak Daha Kolay

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde şok diyetlere olan yoğunluk artmaktadır. Önemli olan 1 haftada 5 kilo vermek değildir. Bu hatalı bir davranıştır ve geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine neden olmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo verip verilen kilonun kalıcı olması için bir diyetisyen yardımı ile zayıflamak çok önemlidir. Güneşi daha uzun gördüğümüz yaz aylarında diyet yapmak daha kolaydır. Uzun güneşli günlerde metabolizma çok daha iyi çalıştığı için zayıflamak dert olmaktan çıkmaktadır. Ayrıca güneşin insan psikolojisindeki pozitif etkisi diyeti eğlenceli hale getiriyor. İlkbahar ve yaz ayları bir nevi diyet aylarıdır. Havanın sıcaklığı , fazla su ihtiyacı , güneşin etkisi ile daha ince renkli kıyafetler , sosyal aktivitelerin yoğun olması nedeni ile insanlar ruhsal yönden daha rahat olurlar. Kişi kendi beden yapısına , kilo , yaş ve kan bulgularına göre diyetisyen yardımı ile kendisine özel hazırlanmış bir program ile kısa sürede çok kilo vermek değil bu beslenme biçimini yaşam şekli haline getirmeyi planlayarak hayat boyu diyet yapmadan fit bir görünüm sağlamak olmalıdır.  Yaz aylarında yapılacak olan en uygun beslenme biçimi Akdeniz beslenme şekli olmalıdır. Bol sebze ve meyve ağırlıklı beslenme ile daha kolay kilo verilmekte ve bağışıklık sistemi daha güçlü hale gelmektedir.

Yaz Aylarında Kilo Vermenin Önemli  İpuçları

Yaz aylarında kilo vermek zahmetsiz ve eğlencelidir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek den ödün vermeden diyet uygulaması daha kolay olacaktır. Özellikle kadınlar hayatın her evresinde kilo vermek isterler bunu en hızlı şekilde yapmanın tek mevsimi yaz aylarıdır. Bu konuda size yardımcı olacak bazı ipuçları hazırladık ;

 • Yazın gidilen tatiller de yapılacak olan yüzme gerçek bir egzersiz olacak ve kas ve kemik sisteminizin hareketlenmesini sağlayacaktır.
 • Tatil yerlerinde açık büfe ler çeşitlilik bakımından yüksek olduğu için sağlıklı besinleri tüketmek daha kolay olacaktır.
 • Lezzetli bir meyve salatası ile diyetin tadını çıkarın. İçerdikleri vitamin ve mineraller ile vücudun ihtiyacını karşılayacak su tüketimini de dengede tutacaktır.
 • Sebzeler lif oranından yüksek oldukları için daha fazla doyuruculuk sağlayacak sebze ile beslenerek hiç çaba harcamayacak sınız.
 • Günde bol miktarda su tüketildiği için vücutta birikmiş toksinlerin atılımı sağlanırken midede doluluk hissi yaratarak abur cubur yeme isteğinizi engelleyecektir.
 • Sebze çorbalarından , ızgarada pişmiş kırmızı et , beyaz et ve balık gibi besinleri bolca tüketmek, fast food tarzında beslenmeden özellikle yaz aylarında uzak durmak gerekmektedir. Yaz ayları vücudumuzun dinlendiği mevsim olması itibarı ile hafif ve sağlıklı beslenerek organların daha sağlıklı çalışmasına yardım etmek gerekmektedir.
 • Balkon yada bahçenizde yemek yiyin , araştırmalar güneş ve açık havada yemek yemenin daha yavaş olduğunu açıklamaktadırlar. Yavaş yemek şekli sağlıklı bir doyum sağlayacaktır.
 • Dondurma yerine evde yapılmış bir sorbe tercih edin. Krema şeker ve şeker şuruplarından yapılmadığı için taze meyve ve meyve sularından yapıldığından kalori bakımından daha düşük ve serinleme ihtiyacınızı en iyi giderecek tatlıdır.
 • Yaz aylarında tatilde olduğunuz dönemlerde de güne erken saatlerde başlamaya özen gösterin sabah 9 a kadar uyumak yeterli olacaktır.
 • Yürüyüş egzersizlerini asla ihmal etmeyin ve yaz aylarında yürümenin daha eğlenceli olduğunu unutmayın.
 • Ara öğünleri atlamadan özellikle taze sebze ve meyve tüketerek ara öğün yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kirazlı Sorbe İle Serinleyin 

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı bitkisel tatlandırıcı
 • 1 kg kiraz
 • 3 yemek kaşığı limon
 • 4 yumurta beyazı

Hazırlanışı 

Kirazları yıkayın ve bir kase sini ayırın. Kalanın çekirdeklerini çıkarın ve küçük olarak doğrayın. Tatlandırıcı ve limon suyu ile birlikte kaynamaya bırakın, Kaynadıktan sonra süzgeçten geçirin ve ezin. Suyunu saklayıp iyice soğumaya bırakın , yumurta beyazlarını katılaşıncaya kadar çırpın ve kirazın suyunu dikkatli bir şekilde ekleyin karışımı yassı bir kaba alarak üzerini örtün ve en az 3 saat buzlukta dondurun. Sorbe den toplar yaparak kalan kirazlar ile birlikte servis yapın.

evde ek iş