info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaz Aylarında Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gereken besinleri bilip tüketmek hem ideal kilonuzda kalmanıza yardımcı olacak hemde doğal olarak serinlemenize yardımcı olacaktır. Yaz aylarında tüketilen sebze ve meyveler kanser,  kalp ve sindirim sistemi hastalıkları,  kan şekerinin düzenlenmesi gibi bir çok rahatsızlığa da iyi gelmektedir.

Yaz Aylarında Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Yaz mevsimi sebze ve meyve çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Bu zenginlikten yararlanarak kilo verebilir, ideal kilo kontrolü sağlayabilir ve hastalıklara karşı korunabiliriz. Özellikle antioksidan bakımından zengin besinler tüketmek kış boyunca vücutta birikmiş tüm zararlı toksinlerin atılımını kolaylaştıracaktır.

Salatalık

Yüksek posa ve su yönünden zengin olan salatalığın 4 mevsim sofralarımızda olması gerekiyor özellikle sıcak havalarda olmazsa olmazlardan olan salatalık susuzluk ihtiyacını giderdiği gibi posa içeriği sayesinde sindirim sistemininde sağlıklı çalışmasını düzenliyor.

Karpuz

Yaz aylarının baş tacı olan karpuz her yaştan insanın severek tükettiği meyvelerin başından geliyor. Yüksek su içerdiği için ferahlık veren karpuzu 3 4 üçgen dilimden fazla tüketmek içerdiği şeker bakımından kilo aldırma ihtimali bulunuyor.

Ayran Aşı Çorbası

Sıcak havalarda tüketilen ve öğle öğününde tek başına tüketilecek besin değerine sahip ayran aşı çorbası buğday, nohut, yoğurt ve nane ile hem doyurucu+sağlıklı hemde serinletici harika bir seçenektir.

Çilek

C vitamini, folat ve antioksidan bakımından zengin olan çilek bahar ve yaz aylarında tercih edilecek olan meyveler arasındadır. İster tek başına isterseniz yoğurt veya süte karıştırarak tüketilebilmesi açısından sevimli meyvelerden biridir.

Maden suyu

Yaz aylarında yoğun terleme nedeni ile su ve mineral kaybı fazla olmaktadır.Günde 1 bardak içeceğiniz maden suyu ile eksilen besin ögelerini karşılarken aynı zamanda serinlemiş oluyorsunuz.

Semizotu

Kalp damar sağlığı açısından önemli olan omega3 den zengin olan semizotu sofralarda mutlaka yerini almalıdır. Zeytinyağlı yemeği, yoğurtlu ve salata olarak 3 çeşit de tüketilebilen semizotu besleyicilik bakımından çok zengin ve lezzetli bir sebzedir.

Yoğurt

Yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin en başında gelen yoğurt kalsiyum açısından zengin olması nedeni ile kemiklerinizi güçlendirerek metabolizmanın daha hızlı çalışmasını da sağlamaktadır. Her yaş grubundaki kişilerin mutlaka tüketmesi gerekmektedir.

Yaz Aylarında Beslenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yaz aylarında havalar ile birlikte beslenme alışkanlıkları da değişikliğe uğramaktadır. Kilo almadan ve form da geçirmek istediğiniz yaz aylarında uygulamanız gereken bazı kurallar ile daha sağlıklı bir yaz geçirebilirsiniz.

  • Aşırı yağlı gıdalar,  kızartmalar yerine; ızgara,  haşlama, olarak hazırlanmış yağı alınmış etleri yemeği tercih edin.
  • Bağışıklık sistemi için önemli olan omega3 içeren balıkları haftada iki kez tüketmeye çalışın.
  • Yemek porsiyonlarını kışa göre biraz daha küçültün.
  • Kan şekerinin dengesini bozan yağlı,  şekerli, ağır tatlılar yerine meyve ve sütlü tatlıları tercih edin.
  • Serinlemek için tüketilen gazlı,  şekerli,  kafeinli içecekler yerine su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve maden suyu içmeye özen gösterin.
Sıvı Tüketimi

Yaz sıcaklarında meydana gelen çok sıvı kaybı nedeni ile bayılma, fenalaşma, güneş çarpmaları, baş dönmesi gibi sağlık sorunları meydana gelmektedir. Terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak için 2,5 – 3 lt su içilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan su miktarının karşılanması sağlıklı kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi verilen kilonun da dengede tutulmasına yardım etmektedir. Unutulmaması gereken en bir noktada haddinden fazla su tüketimi böbreklerin yükünü fazlalaştıracağı için zarar görmesine vücutta ödem oluşmasına neden olabilir.

Su,  soda, limonata üçlüsü yaz aylarında harika birer kurtarıcı ve sağlıklı içecek olmaları nedeni ile tercih edilmeli ve doğal serinlik sağlamadaki faydalarından yararlanılmalıdır.

Yoğurt, ayran, cacık yaz sofralarının olmazsa olması nedeni ile bol tüketimi sindirim sistemi atık toksinlerin atılımını kolaylaştıran ve aynı zamanda bağışıklık sistemi güçlendirici etkileri ile çok sık tüketilmesi gereken besinlerden dir.

evde ek iş