info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme

Yaz aylarında sağlıklı beslenme dikkat etmemiz gereken bir konudur. Yaz aylarının başlaması ile birlikte beden soğuktan sıcağa geçiş yaptığı için metabolizmada dalgalanmalar meydana gelir yeni hava koşullarına alışmaya çalışan vücut daha fazla enerji harcar. Kalp atış sayısında meydana gelen dalgalanma hipertansiyon ve kalp krizi riskini yükseltir.

Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme

Yaz sıcaklarının artması ile birlikte vücutta oluşan su ve mineral kaybına bağlı olarak bulantı , baş dönmesi , bayılma hissi çok sık görülmektedir. Günlük olarak içtiğimiz su miktarının daha fazlasını içmek oluşabilecek kalp krizi riskini en aza indirmektedir. Bebek ve küçük çocuklarda ishal görülmektedir ve bu dönemde su tüketimini artırmak gerekmektedir. Sıcak havalardan en çok etkilenen grup 60 yaş üzeri yaşlılar , çocuklar , hamileler , kalp -tansiyon-şeker hastalarıdır. Özellikle öğlen sıcaklarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Serinlemek için gazlı içecek , yoğun çay ve kahve tüketimi yerine soda , maden suyu taze sıkılmış meyve sularını tercih etmek daha doğru bir seçim olacaktır. Kızartma kavurma gibi gıdalar yerine ızgara olanları tercih etmekte fayda vardır. Mevsim meyvelerinden bolca tüketmek açlık hissini bastırarak kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.

Yaz aylarında görülen besin zehirlenmeleri ve ishalden korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir. Çok sıcak saatlerde kefir , yoğurt , ayran tüketmek ishale de yardımcı olmaktadır. Hava sıcaklığının artması ile birlikte besinlerin saklama koşulları da değişmektedir. Et , süt ve süt ürünlerinin çabuk bozulma olacağı için uygun derecelerde uygun yerlerde  saklanmalarına dikkat etmek gerekmektedir. Sebzeleri kızartmak yerine çok az yağla karıştırıp fırında pişirerek üzerine yoğurt ekleyerek aynı lezzeti yakalamış olursunuz. Daha fazla enerji harcandığı yaz aylarında sağlıklı beslenmek için meyve sebze salata tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Ekmek seçiminde tam doygunluk vermesi için buğday yulaf ve çavdar ekmeği tüketmeye çalışın. Sıcak havalarda çorba lar sıcak olacağından yoğurtlu soğuk çorbalar tüketmeye özen gösterin. Hem ferahlatacak hemde doygunluk sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenmeyi hayata geçirin günde 6 öğün beslenmeye dikkat edin ve aç kalmayın. Her besin grubunu almamızı sağlayan bir programdır yeterli ve dengeli beslenme.

Yaz Ayları İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yaz aylarında süt ve süt ürünlerinin tüketimi çok faydalıdır. Yoğurt bağırsak düzenleyici olarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kefir ve ayran tüketmek bağışıklık sistemi ve ferahlamanın doğal seçenekleridir. Ter yolu ile atılan sodyum un vücuda alınması için ayran ve cacık harika bir kurtarıcıdır.

  • Sağlıklı beslenme yaşamın her döneminde önemlidir . Tüm besin gruplarının altı öğünde yeterli miktarda alınmaları önemlidir.
  • Kahvaltı yaz aylarında da çok önemli bir öğündür. Az yağlı olan besinler ve bol sebze ve meyve ağırlıklı bir kahvaltı en ideal olanı olacaktır.Yağlı ve kızartma türünden yemekler yerine buharda , ızgarada kendi suyunda bitkisel yağlarla pişmiş olanları tüketmek gerekmektedir.
  • Yaz aylarında beden direncini artırmak için meyve tüketim miktarını arttırmak gerekmektedir.
  • Basit şeker içeren besinlerden uzak durmak gerekmektedir. Tüketeceğiniz meyvelerin içindeki saf şeker tatlı isteğinizi azaltarak kan şekerini düzenleyecektir.
  • Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü ve meyveli olanları tercih etmek faydalı olacaktır.
  • Terlemenin yoğun olduğu yaz aylarında artan sıvı ve mineral kaybı için en az 3 lt su içerek bu açığı tamamlamakta fayda olacaktır.
  • Yaz aylarında dışarıda satılan hiçbir yiyeceğin yenmemesi bu yiyeceklerin tüketilmesi durumunda besin zehirlenmesi olabileceğini unutmamak özellikle çocuklara bu konuda uyarıcı önlemler almak hayat kurtarıcı olmaktadır.
  • Rota virüsünün en sık olduğu yaz aylarında el temizliği , sebze ve meyve temizliği konularında daha dikkatli olmak gerekmektedir.
evde ek iş