info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaz Aylarının Şifa Kaynağı Semizotu!

Yaz aylarının şifa kaynağı semizotu zayıflama dahil böbrek taş ve kumunun temizlenmesine kadar bir çok konuda oldukça faydalıdır. Tat bakımından sevilen bu yeşil sebze yüksek miktarda besin değeri ve antioksidan kaynağıdır. Semizotunun %92 si sudan oluşmaktadır. Vitamin ve mineral değerleri oldukça yüksektir.

Yaz Aylarının Şifa Kaynağı Semizotu!

Yaz aylarının yeşil sebzesi olan semizotu ıspanakla aynı değerde demir. sütün yarısı kadar kalsiyum, portakalın yarısı kadar C vitamini ve çok düşük kalori içermektedir. Kilo verme süresince önerilen yapraklı sebzelerden biridir.Semizotunun diğer özelliği ise diğer sebzelerden daha yüksek antioksidan ve omega3  içermesidir. Mineral ve vitamin açısından yüksek değerlere sahip semizotu nisan, mayıs ve haziran aylarında tüketebileceğimiz lezzetli sebzelerden biridir. Semizotu omega3 açısından oldukça zengindir omega3 vücut tarafından üretilmeyen hayvansal gıdalarda bulunan EPA DHA ile bitkilerde bulunan ALA omega3‘ ler için tek kaynağımız tükettiğimiz besinlerdir. Omega3 en önemli özelliği kandaki yağ oranını dengelemesidir. Yeterli miktarda alınan omega3 alzhemier ve bunama gibi hastalıkları engellediği belirlenmiştir. Diğer sebzeler gibi direk olarak omega3 barındırmasa da semizotu içeriğindeki Ala vücut tarafından omega3 e dönüştürülür.

Semizotu Faydaları

Beslenmede içerdiği vitamin ve mineral açısından zengin olan semizotu mevsiminde günlük tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır.

  • İçerisinde yüksek oranda bulunan lif ve su bakımından sindirim sisteminin iyi çalışmasına ve bu şekilde kilo verme süresini hızlandırır
  • Önemli bir kalsiyum ve C vitamini içeriği olan semizotu bahar döneminde sıklıkla tüketilecek besinler arasındadır
  • İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerde kum ve taşların dökülmesini sağlar
  • İçerdiği omega3 ile kalp hastalıklarını önler kilo verdirir
  • Düşük kalorisi ile formunu korumak isteyenlerin gönül rahatlığı ile tüketecekleri besinler arasındadır

Semizotu satın alınırken yapraklarının yeşil canlı ve diri olmasına dikkat edilmelidir. Toprağa çok yakın yetiştiğinden çok iyi bir şekilde yıkanmalı ve bıçak kullanmadan doğranmalıdır. Tüm yeşil yapraklılar da olduğu gibi C vitamini oksidasyonu na uğramaması için metal bıçakla temas ettirmeden doğranmalıdır. Pişirmeden çiğ olarak salata şeklinde tüketmek en sağlıklı şeklidir.

Yoğurtlu Semizotu Salatası

Yarım demek semizotu

6 kaşık süzme yoğurt

4 diş sarımsak

3 adet ceviz içi

Zeytinyağı arzuya göre tuz

Semiz otunu bol su ile ayıklayarak elinizle 3 e bölün, dövülmüş sarımsak, semizotu, yoğurt tuz ve zeytin yağını  iyice karıştırın üzerine ceviz serperek servis yapın.

Peynirli Semizotu Salatası

Bir bağ semizotu

1 adet salatalık

2 adet domates

150 gr yağsız beyaz peynir

Zeytinyağı ve limon

Semiz otunu bol su ile yıkayıp durulayın. Ellerinizle istediğiniz büyüklüğe gelene kadar küçültün. Küp olarak doğradığınız domates ve salatalığı semizotu ile karıştırın. Yine küp olarak doğranmış peynirleri zeytinyağı ve limonu sıkarak servis edin.

Zeytinyağlı Semizotu Yemeği

1 demek semizotu

1 büyük boy kuru soğan

2 diş sarımsak

2 yemek kaşığı pirinç arzuya göre bulgurda olabilir

Zeytinyağı, kara biber, kimyon

soğan ve sarımsağı küp küp doğrayarak ısıtılmış zeytin yağın da pembeleşene kadar kavurun. Kavrulan soğanların içine domatesleri ekleyin. Daha sonra semizotu, pirinç, tuz, kimyon ve karabiber ile bir miktar su koyarak kapağı kapalı şekilde pişirin. semizotu sulu bir sebze olduğunda ek ilave edeceğiniz su miktarının az olması gereklidir.

evde ek iş