info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yaz Sebze Meyveleri Her Derde Deva

Yaz sebze meyveleri her derde şifa sebze ve meyveler insan hayatında bir ilaç kadar önemli. Tüm güne yayılarak en az yarım kilo sebze ve meyve tüketimi bir çok hastalık başta olmak üzere zayıflama konusunda da oldukça önemlidir. Bugün Amerika’da bir çok kanser türünde sebze ve meyve terapisi ile hastalığı tedavi etme yoluna başvurulmaktadır.

Yaz Sebze Meyveleri Her Derde Şifa

Yaz sebze meyveleri kronik hastalıklardan korunmanıza yardımcı olurken vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karşılanmasını da destek olur. Düşük miktarlarda tüketilen bu vitamin kaynakları bir çok hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Lif, folik asit, potasyum, A ve C vitamini açısından oldukça zengindirler. Bu temel vitamin ve mineraller beden sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmenin en temel kuralı sebze ve meyve ile beslenmektir. Özellikle küçük yaşlarda yaşam tarzı haline getirmek oldukça önemlidir. Kırmızı meyve sebzeler kanserli hücre oluşumunu yavaşlatmaktadır. Hafızayı güçlendirerek sindirim sisteminin çalışmasını sağlıyor. Turuncu renkli olanlar ise içerdikleri beta karaten sayesinde  göz ve kalp hastalıklarına iyi geliyor. Yeşil olanlar ise kırmızı kan hücrelerini çoğaltırken kemik ve diş sağlığında oldukça önemli rol oynuyor. Koyu renkli mavi mor ve siyaha çalanlar ise yaşlanma karşıtı olanlardır. Güçlü birer antioksidan olduklarından bakterileri öldürerek bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Karpuz

Diyet listelerinde mutlaka olan kan şekerini dengeleyerek tatlı ihtiyacını karşılayan bu tatlı meyve antioksidan ve C  vitamini içermesinden dolayı kansere karşı da koruyucudur. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde kalp fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına yardım eder. İyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerinin düzenli çalışmasını sağlar.

Erik

Gençlik iksiri olarak bilinir. Detoks yapıcı etkisi ile iyi bir anti aging etkisine sahiptir. İştah açarak hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra diş temizliğinde de oldukça önemli rol oynar.

Kayısı

Yaz aylarının sarı mucizesi olarak adlandırılan kayısı içerisinde barındırdığı beta karoten ile kanser, kalp hastalıkları ve kataraktın önlenmesinde yardımcı olur. Cilt gençleştirici etkiye de sahip bu küçük mucize meyve sindirim sistemi sağlığı açısından bilinen en etkili meyvedir.

Şeftali

Kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu olan bu meyve sindirim sisteminde hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür böbrek ve safra kesesi çalışmasını sağlar.

Çilek

Sigara dumanının etkilerini azaltır dişlere doğal bir beyazlık verir, Yüksek ateşi düşürür cilde canlılık vererek kanserden koruyucu etkiye sahip bir meyvedir.

Patlıcan

A vitamini, fosfor bazı esansları ile sinirleri teskin edip kalp çarpıntısına iyi gelmektedir. Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

Enginar

Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginar kanı temizler karaciğer yağlanması ile savaşır. Vücuttaki zehirli maddeleri böbrekler yolu ile dışarı atarak vücutta temizlik yapar.

Vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren sebze ve meyveler ile sağlıklı beslenme gerçekleştirilerek daha uzun ömürlü bir yaşam geçirilir. Diyet listelerinde mutlaka olan bu grup içerdikleri lifler sayesinde tokluk süresini uzatmaktadırlar.

evde ek iş