info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yedikçe Yediren 8 Besin

Yedikçe Yediren 8 Besin

İştah hali devam ederse daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Kan şekeri düzeyini dengede tutabilmek için; düşük yağlı yoğurt, yumurta akı, sağlıklı etiketli ürünler, çin yemekleri, sakız, hazır çorbalar ve lif bakımından zengin besinleri kontrollü bir şekilde tüketmelisiniz.

  • Yedikçe Yemek İstediğiniz Peynir: Süt içinde kazein bileşenlerinden kazomorfin, peynir içindeki yağ ve tuz ile bir araya gelerek yedikçe yediren besinler arasında gösterilir. Glisemik ve indeksi az olmasına karşın yeme hissi sürekli acıkma nedenine yol açabilir. Peyniri ayakta veya ekmek arasına koyma şekli ile yiyerek değil, kahvaltıda servis tabağınıza yiyeceğiniz miktarda almalısınız.
  • Düşük Yağlı Yoğurt: Karbonhidrat oranı yüksek olduğu için kan şekerinin yükselmesine neden oluyor ve doyurucu etkileri tam yağlı yoğurtlara göre daha az olduğu için acıkmanıza yol açıyor.
  • Yumurta Akı: Yüksek protein içermesine rağmen sırf yumurta akını yemek doyurucu bir besin değildir. Yumurta sarısı içermiş olduğu doyurucu yağlarla doyurucu etki sağlar ve A-B vitaminlerinin emilimini arttırmayı sağlar. Yumurta beyazı ve sarısını birlikte tüketmelisiniz.
  • Sağlıklı Etiketli Ürünler: Sağlık ve diyet adı altında satılan ürünlerde yağ oranları düşük ve karbonhidrat oranları çok yüksektir. Bu yüzden doyurucu etkisi yoktur. Bunun yerine badem, ceviz, kaju, fındık gibi protein ve yağ içeren kuruyemişlerle ara öğün oluşturmanız daha faydalıdır.
  • Çin Yemekleri: Çin yemekleri içinde bulunan monosodyumglutamat lezzet yükseltici özelliği nedeniyle yemeklerinin gerekenden daha çok yenmesine neden olur. Tatlı soslar ve noodle tarzı karbonhidratlı yiyecekler ile oluşan çin yemeklerini fazla tüketmek uygun görülmez. Fakat seviyorsanız ayda bir kere çin yemeği ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.
  • Sakız Acıktırır: Sakız çiğnemeniz, ağzınızı oyalamanız ve bir şeyler atıştırmayı önlemenizden daha çok mide asidini arttırır. Bu nedenle acıkmanıza neden olur. Diyet yaparken besin tüketimini kontrol etmek için çiğnemeniz faydadan ziyade zarar getirir.
  • Hazır Çorbalar: İçerisinde olan monosodyumglutamat katkı maddesi nedeniyle acıkmanıza neden olur. Bunun yerine evde yaptığınız mercimek, tarhana, brokoli, yayla be mantar çorbalarını tercih etmelisiniz.
  • Düşük Lifli Besinler: Lifli besinlere oranla daha hızlı sindirilir bu yüzden mide ve bağırsaklarda kısa süre kalır ve kana hızlı karışır. Bu durum acıkmanıza neden olur.
evde ek iş