info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yeme Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yeme Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı yeme bağımlılığı; kontrol dışı gerçekleşir ve duygu durumlarına göre porsiyonlarını fazlalaştırarak tüketilen takıntılı yeme halidir. Tıkanırcasına yeme bozukluğu daha çok ergenlik ve ergenlik döneminde meydana gelir. Genellikle aç olunmadığı zamanlarda bile yemek yenir.

Yeme bağımlılığının temel özellikleri kısaca şunlardır;
Gün içersinde kontrol edilemeyen yeme atakları, yemek yeme sırasında ya da sonrasında sıkıntılı ya da üzgün halde olma ve kusma özelliklerine sahip olurlar.

Aşırı yemek yeme kısa bir süre için rahatlatıcı olmaktadır. Sonrasında ise pişmanlık ve kendinden nefret etme hali alınır. Bunun devamında obeziteye kadar gidebilmektedir. Kendini kötü hisseden kişiler hemen yemeğe sarılır, pişmanlık duygusu ortaya geldiğinde yeniden yemeğe sarılırlar. Bu bir döngüdür ve aşırı yeme sendromundaki kişiler kendilerini hep bu döngünün içine hapsederler.

Bu durumlarda beliren duygular ise; stresli ve gergin durumların yemek ile biteceğine inanmak, yemek yerken kendini hissetmemek, duygu ve düşünce olmaksızın yemek yemek, ne kadar yenilirse yenilsin asla memnun olmamak, kendini suçlu ve depresif hissetmek şeklindedir. Bir kişinin geni,  duygu ve deneyimleri dahil olmak ile birlikte tıkanırcasına yeme bağımlılığı geliştirmesi için uyarı alır. Araştırmalara göre, aşırı gıda tüketilmesiyle sonuç veren gıda bağımlılığına neden olan husus genetik mutasyondur. Bazı büyükler çocuklarına ödül olarak yemek verir. Bu da çocukların yeme eğilimlerini artırmaktadır.

Bu durumdan kurtulmak için, stresinizi yönetmelisiniz. Stresli olduğunuz zamanlarda yemek yeme yerine daha alternatif fikirler ile dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Günde 3 öğün ana yemeğiniz yanında sağlıklı aperatifler yemelisiniz. Abur cubur yemek ise evde oturan herkes için olası durumdur. Bunu engellemek için bir diyetisyenden destek alarak diyet listesi oluşturabilirsiniz. Uykunuzu düzene sokmalısınız. Yorgun olduğunuzda enerjinizin artması için yemek yiyebilirsiniz. Bu istek olduğunda öncesinde birkaç saat uyuyabilirsiniz. Vücudunuzu dinlendirmeniz gerekmektedir. Fiziksel ve duygusal açlığınızı ayırt etmelisiniz. Midenizde guruldama yoksa eğer muhtemelen aç değilsiniz. Yiyecek günlüğü tutmanız sizin yararınıza olacaktır. Yemeğinizi yedikten sonra hangi ruh halinde olduğunuzu not etmekte sizin yararınıza olacaktır.

evde ek iş