info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yeme Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

YEMEK YEME BAĞIMLILIĞI NASIL GEÇER?

Beyinde dopamin ve serotonin adı verilen kimyasallar, vücudun bağımlılık mekanizmasını harekete geçirmektedir. Serotonin salgısı kişiye sakinlik verirken, dopamin salgısı kişiye heyecan ve canlılık verir. Dengesiz beslenme ile bu salgılar olması gerektiğinden fazla salgılanır ve kişiyi o yiyeceklere karşı bağımlı hissettirir. Alkol, sigara ve madde bağımlılığı bu şekilde meydana gelmektedir. Vücuda alınan gıdalara bağlı olarak bir süre sonra o besine bağımlılık oluşmaktadır. Karbonhidrat ve yağlar da aynı şekilde yeme bağımlılığı oluşturmaktadır. Yeme bozukluklarının ve sağlıksız beslenmenin sebep olduğu yeme bağımlılığı ile kişi sürekli yemek yeme ihtiyacı hisseder.

Yemek yeme bağımlılığınız olup olmadığı çok yemeniz ile bağlantılı değildir. Yeme bağımlılığı bir tür takıntıdır. Vücut ağırlığı ve görüntüsü ile sürekli takıntılı olan kişiler; kiloları ile problemleri olmasa bile yeme bağımlısıdır. Yeme bağımlılığı olan kişiler akıllarından bir an olsun yemeği çıkaramazlar. Hatta kilo aldıklarının ve alacaklarının farkında oldukları için; o yiyeceği yemeye gayret etseler bile akıllarından bir an olsun çıkaramadıkları için farklı bir işe yoğunlaşamazlar. O yiyeceği yemeden rahat edemezler. Ne kadar uzak durmaya gayret etseler de; gayretleri sonunda aşırı derecede tüketmek ile neticelenir. Yeme bağımlılığı olan kişiler, diyet yapmak ile bu hastalığın sadece kısır döngüye girdiğini fark eder. Yemek yedikten sonra yediklerini kusma hastalığı olan bulimia ve yemekten sonra kendini suçlu hissetmeye bağlı olarak depresyon hastalıkları baş gösterir.

Nasıl ki diğer bağımlılıkların tedavisi için uzun bir süreç gerekirse, yeme bağımlılığının tedavisi için belli bir süreç gerekir. Diyetisyen ve psikolog denetiminde yavaş yavaş yeme alışkanlığı değiştirilmelidir. Bir anda karbonhidrat ve yağ tüketimini kesmek, daha sonra daha fazla olarak o yiyeceklere yönelmeyi sağlar. Diyet sonrası başarısızlık yaşamak ise, kişiyi daha çok bunalıma sevk eder. Bu yüzden yeme bağımlılığı olan kişiler önce psikolojik destek almalıdır. Yemek yeme bağımlılığının sebebi duygusal açlık olabilir ya da yemek yemeğe isteği aşırı iştahlı olmaktan ziyade sadece takıntıdan ibaret olabilir. Önce problemin sebebi bulunup, ardından ikinci aşama olarak diyetisyen kontrolünde yeme alışkanlığı değiştirilmelidir.

evde ek iş