info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yeme bağımlılığından nasıl kurtulurum

DOYMAK İÇİN DEĞİL YAŞAMAK İÇİN YEMEK

Yemek yapmak ve yapılan yemeği sağlıkla yemek, dünyanın en keyif verici şeylerinden biridir. Ağzımızın tadı yerinde olduğu sürece yemek, mönü ne olursa olsun bir şölene dönüşebilir. Elbette öğünlerin porsiyonlarında aşırıya kaçmamak olduğu kadar, öğün aralarında da zararlı yiyecek ve içeceklere yönelmemek en sağlıklı formda kalma yollarındandır. Bazı psikolojik durumlar bizleri durmadan yemek yemeye yöneltir. Yeme bağımlılığından nasıl kurtulurum diye soran birçok kişi mevcuttur. Yemek yeme bağımlılığı özellikle bölgesel yağlanmaya neden olan ve insan sağlığını tehlikeye sokan riskli bir alışkanlıktır. Her şeyden önce neden yemek yeme bağımlılığına yöneldiğiniz araştırılmalıdır. Bunun için güvendiğiniz bir diyetisyene başvurmak son derece faydalıdır.

Yeme bağımlılığı olan kişiler üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre, kendilerine uğraş bulmayan ve günün çoğunu televizyon karşısında geçiren kişilerin bu bağımlılığa daha fazla sahip olduğu gözlemlenmiştir. Yeme bağımlılığından nasıl kurtulurum diye soranlara öncelikle bir hobi sahibi olmaları tavsiye edilmektedir. Bir uğraş içerisindeki kişi bu sayede daha az yemek yeme ihtiyacı duymaya başlayacaktır. Bu kişinin zevkine ve karakterine uygun bir hobi olabilir. Kimileri örgü örmeye meyillidir kimileri maket ev yapmaya, kimileri bahçe ile uğraşmaya ya da mozaik sanatını öğrenmeye! Hobi ne kadar oyalayıcı olursa, gereksiz yere yemek yeme ihtiyacı da o kadar daha az görülmektedir.

Yemek yeme bağımlılığı hazır yiyecekler tüketilince daha çok artmaktadır. Hazır yiyeceklerin içinde bağımlılık yapan birçok katkı maddesi ve suni tatlandırıcı bulunmaktadır. Bu katkı maddelerinin vücuda kokain bağımlılığı kadar etki ettiği saptanmıştır. Bu yüzden uzmanlar insanların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için bu tarz ürünlerden uzak durmalarını tavsiye etmektedirler. Rafine gıdalar da aynı şekilde yeme bağımlılığından nasıl kurtulurum diyen bir kişinin başlıca düşmanıdır. Bunlar yerine taze sebze, yulaf kepekli ürünler ve diğer lifli gıdalar tüketilmelidir. Bol su içmek de yemek yeme bağımlılığından kurtulmanın yollarındandır. Kişi susayınca çoğu zaman acıktığını sanır oysa bilinçsiz bir şekilde yemek yeme yerine bir bardak dolusu su içmek, ani açlık krizini ve kilo almayı önleyen başlıca anahtardır.

evde ek iş