info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yeme Bağımlısı mıyım?

Yeme bağımlısı sadece yüksek kilolular veya obez bireyler için geçerli değildir. İhtiyacınız olmamasına rağmen sıkıldığınızda üzüldüğünüzde yemek veya benzeri herhangi bir yiyecek ile rahatlıyorsanız bağımlılık mekanizmanız yemeği kullanıyor demektir. Ben bağımlı değilim diyebilirsiniz. Bunu anlamak çok zor değil. Günümüz stresli ve hızlı yaşamımızda en pratik olan yeme eğilimi ile deşarj olma eğilimi birçok bireyde vardır.

Eğer sizde her 17.00 saatlerinde çekmecenizdeki çikolata veya benzeri besinlerle rahatlıyorsanız veya akşam işten evinize gittiğinizde tok olmanıza rağmen bir şeyler atıştırıyorsanız sizde yemek yemekten zevk alma bağımlısısınız demektir. İhtiyaç olamadan deşarj olmak veya rahatlamak için bir şeyler yemeyi seçen biri bağımlı demektir.

Vücudun ihtiyacı olmadan aldığı bu besinler (besinin cinsine göre değişir) vücudun fazla insülin tüketimine sebep olur ve vücutta insülin harcama dengesi bozulduğundan yenen bu besinler vücut tarafından depolanır.

Kronobiyoloji bilim dalına göre akşam saatlerinde ihtiyaç olmamasına rağmen yenen bu besinler vücut tarafından vücut yağı olarak depolanır. Özet olarak sadece rahatlamak, deşarj olmak, mutsuzluğa karşı dayanma gücünü artırma vd. yeme eğiliminde olan bireyin zihninde bağımlılık mekanizması işlemeye başlamış demektir.

Bu bağımlı hücrelerin hareketlerine son verilmeyip bireyin eyleminde hayat bulduğu sürece bağımlılık günden güne artar. Buda günden güne artan bir kilo problemi demektir.

Etiketler:
evde ek iş