info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yemek Yaparken Yemeklerin Kalorisi Nasıl Düşürülebilir?

Yemek Yaparken Yemeklerin Kalorisi Nasıl Düşürülebilir?

Kilo almanızın tek nedeni güzel, yağlı ve bol salçalı yemeklerdir. Yemeklerin içeriğindeki katkılar yemeğin kalorisini artırır. Bu kaloride sizin güzel vücudunuzun kilolarını tabii ki… Gerekli ve yeterli miktardan daha fazla kullanılan yağ, şeker, tuz sadece kilonuzu değil sağlığınızı da tehdit eder. Evet, belki sizin için en leziz yemeklerin sırrı bu katkılardan geçiyor. Ama sizlere göstereceğimiz birkaç sihirli dokunuş sayesinde yemeklerinizin tadı yerinde kalacağı gibi kalorisi de düşecek.

Yapışmayan tabakaya sahip tencere ve tavalar edinin. Bu sayede et veya tavuklarınızı düşük ısıda yağsız bir şekilde pişirebilirsiniz.

Sulu yemeklerin ve çorbaların yağından kurtulmak çok basittir. Yemeklerinizi pişirdikten sonra soğuması için buzdolabına yerleştirin. İyice soğuduktan sonra kontrol edin. Üzerinde donmuş bir yağ tabakası göreceksiniz. Yağ tabakasını temizleyin ve sıcak bir şekilde servis edin.

Suya yapılan konserveleri tercih edin. Özellikle balık konservelerinin yağlı olanlarını seçmeyin. Bu ürünlerin suya konserve edilenleri mevcuttur. Sizin seçiminiz bunlar olmalıdır.

Tatlı yaparken şekeri olabildiğince azaltın. Ya yarısı oranını tercih edin ya da tarçın, vanilya ekleyin.

Çorba yaparken unu kıvam artırıcı olarak kullanmayın. Çorbada kıvam artırmak için sebze kullanabilirsiniz. Çorbanıza uyacak sebzeleri haşlayarak püre haline getirin. Bu püreyi çorbanıza ekleyin. Böylece kalorisiz bir şekilde kıvamını koyulaştırmış olacaksınız.

Yumurta sık sık tercih edilen yiyeceklerdendir. Yalnız yumurta sarısının kalorisi yüksektir. Bu nedenle bir tam yumurta tüketmek yerine, 2 yumurta beyazı tüketmeyi tercih edin.

Yemeğinizi ağır ve yağlı soslar ile tatlandırmak yerine baharatları seçin. Özellikle defneyaprağı, fesleğen ve biberiye tercihleriniz arasında olabilir.

Makarnayı yağda kavurmak yerine sadece haşlayın. Haşlanmış sebzeler ile yağsız bir peynir tercihiyle makarnanızı taçlandırabilirsiniz.

Haşlanmış sebzeler ve salatalar için düşük kalorili bir sos hazırlamanız mümkündür. Limon suyu ve fesleğen yardımı ile harikalar yaratabilirsiniz. Az yağlı bir yoğurt ve ince doğranmış fesleğeni karıştırarak leziz ve kalorisiz bir sos hazırlayabilirsiniz. Fesleğen yerine limon suyu ekleyerek de aynı şekilde sos hazırlamanız mümkündür. Bu sosun kalorisi çok düşük olduğu için damak tadınıza göre yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

evde ek iş