info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yeşil çayın faydaları

MUCİZEVİ ÇAY

İçerisinde c, b, b2, b12 ve e vitaminlerinin yanı sıra flor, çinko, kalsiyum, bakır, iyot, nikel, potasyum elementlerini barındıran yeşil çay; mucize bir ilaç olarak değerlendirilmektedir. Yeşil çayın faydaları göz önünde bulundurulduğunda vücuda faydasının yanı sıra hastalıkları önleme ve hastalıkların tedavi edilmesinde de oldukça faydalı olduğu görülmektedir. Fonksiyonel gıdalar grubunda yer alan yeşil çay, antioksidan özelliğine sahip bir bitkidir. Antioksidan, vücudumuzda DNA’ya zarar veren maddelerin dışarı atılmasını sağlar. İçerisinde bol miktarda antioksidan barındıran yeşil çay, vücuttaki ödemi attığı ve metabolizmayı hızlandırdığı için diyetlerin vazgeçilmez içecekleri arasındadır. Kolay ve sağlıklı kilo verilmesinde yardımcı olur.

Yeşil çayın faydaları

Yeşil çay; böbrekleri çalıştırıp, vücuttan ödem attıran, kan basıcını dengeleyen, karaciğer işlevi üzerinde olumlu etki gösterdiği ispatlamış, sakinleştiren, sinirleri yatıştıran, metabolizmayı hızlandıran ve aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olan mucizevi bitkidir. Yakın zamanda yapılan araştırmalarda yeşil çayın faydaları arasında; kansere karşı önleyici bir etkisi olduğu da açıklanmıştır. Yeşil çay kanseri önlediği gibi, yeşil çayın içinde bulunan EGCG maddesinin tümörlü hücreleri kenetleyip, etkisiz hale getirdiği de ortaya çıktı. Günde içilen iki bardak yeşil çay, kanserin ilerlemesini durduruyor, tümörün büyümesini frenliyor. Uzmanlar akciğer, prostat, rahim ve meme kanserinin önlenmesi için ve tümör teşhisi konulan hastaların tümörün büyümesini durdurmak için yeşil çay içmesini öneriyor.

Detoks etkisi sebebiyle, maske olarak yüze uygulandığında cilde iyi gelmekte, yüzdeki kırışıklıkları onarmaktadır. Diş sağlığı ve temizliğinde de kullanılan yeşil çay, selüloitle mücadelede de son derece etkilidir. Vücudu iç ve dış olarak onaran, tamir eden yeşil çayın faydaları arasında unutkanlığı önlemesi ve günlük tüketildiğinde Alzheimer hastalığından koruduğu da bilinmektedir. Sağlıklı yaşamın bir parçası olan yeşil çay günlük olarak 1-2 bardak tüketilmelidir. Yeşil çayı kaynatarak demlemek yerine, suyu kaynattıktan sonra, bardağa konulan yeşil çayın üzerine dökerek demlenmesi sağlanmalıdır. Yeşil çayı demlerken suyun kaynama derecesine ulaşmaması gerekir. Çünkü yeşil çayın içinde bulunan antioksidan, özelliğini kaybeder. Diyet programlarında yeşil çay şekersiz olarak tüketilmelidir. Şekersiz içilemiyorsa, şeker yerine bal ile tatlandırılmalıdır.

evde ek iş