info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir ? Yeterli ve Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapılabilir?

Yaşamak için mi yemek yiyoruz, yemek için mi yaşıyoruz? Bu sorunun yanıtı içerikte..

Beslenme Nedir?

Çoğu insan bu terimin anlamını açlık duygusunu tatmin etme ya da canının her çektiğini yeme olarak tanımlayabilir. Aslında beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltme amacıyla vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir.Peki beslenme ve sağlıklı beslenme arasındaki fark nedir ? Bu sorunun yanıtı çok basit; sağlıklı beslenme vücuda yeterli ve dengeli besin ögelerinin alınması olarak açıklanabilir.

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

”Diyet kişiye özeldir.” sloganımızın kaynağı yeterli ve dengeli beslenmedir diyebiliriz aslında. Son dönemlerde hızlı kilo vermeyi vaad eden ve çoğu tek bir besin ögesini içinde barındıran diyetler ne kadar sağlıklı olabilir? Vücudunuzun ihtiyacı olan bir besin ögesini başka bir besin ögesiyle telafi edebilir misiniz? Bu soruların yanıtı elbette hayır! 0 karbonhidrat diyeti, protein diyeti veya 0 yağ diyeti günümüzde oldukça popüler olan yanlış beslenme uygulamalarındandır. Bu tarz beslenme stillerinde vücudun ihtiyacı olan vitamin-mineral yeterli olarak alınamaz ve vücut direnci gitgide azalarak hastalıklara yakalanma riskini arttırırlar. Yeterli ve dengeli beslenme vücudunun ihtiyacı olan enerji, yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin bireyin gereksinimleri doğrultusunda vücuda alması olarak tanımlanır.

Yeterli ve Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapılabilir?

Vücudun enerji kaynağı karbonhidratlar, yapı taşları proteinler ve vücutta çeşitli reaksiyonlarda görev alan yağlar dengelenerek beslenme programında mutlaka bulunması gereken besin ögeleridir.

Besinler;

1. Grup: Et, Yumurta ve Kurubaklagiller

2. Grup: Süt, Yoğurt, Peynir

3. Grup: Sebze ve Meyveler

4. Grup: Ekmek ve Tahıllar

olmak üzere 4 gruba ayrılırlar. Her grubun içerdiği besin ögesi miktarı farklı olduğu için her gruptan belirli miktarlarda alınması gerekir. Tabağınızda 4 besin ögesini içeren öğünler yapmaya özen gösterin.

* Her gün taze sebzemeyve tüketin.

* Lifli besinleri tercih edin.

* Tam taneli tahıl ürünleri tercih edin.

* Şeker/rafine veya yapay şeker ve tatlandırıcıdan uzak durun!

* Sağlıklı yağlar tercih edin.Doymuş yağlardan kaçının.

* Alkolden kaçının.

* Fiziksel aktivitenizi arttırın.

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenerek fit kalmanın keyfine varın 🙂

Etiketler:
evde ek iş