info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

YO-YO DİYETİ

 

Zayıflamada “sihirli değneği olan var mı? 5 kilo fazlalığım var acilen vermem lazım” mantığında olan çok insan var.  İşte bu yo-yo diyeti tam da bu “sihirli değnek” kavramına çok uyuyor.  Sağlık kavramı unutulup vücudu aç bıraktıran, sürdürülemez diyetler yapılır. Diyetin bırakılmasıyla aşırı yeme isteğinin oluşmasından dolayı verilen kilolar fazlasıyla geri alınır.  İşte bu kilo alıp-vermeli kısır döngüye “yo-yo diyeti” denir.

Vücudun aç bırakılması ve kiloda sürekli inip çıkmalar vücudun dengesinin bozulmasına sebep olur. Mental olarak da yıpranan kişide bazal metabolizma hızındaki azalmayla beraber kolay kilo alımı gözlenir ve obeziteye zemin hazırlar.

Peki  bu durumdan kurtulmanın püf noktaları nelerdir?

  • Diyeti doğru kişiden al! : Diyet, bu konuda eğitim almış uzmanlarından alınmalı.
  • Kararlı ol! : Hayatın her döneminde olduğu gibi kararlılık olmazsa olmaz.
  • Sürdürülebilir bir diyet tarzı edin! : Tüketilmesi gereken kalori miktarı, ana ve ara öğün sıklığı, herhangi bir hastalık veya rahatsızlık vs. durumları diyeti bireye özgü yapmaktadır.

Diyette dört yapraklı yonca modeli yani; süt, tahıl, et, sebze-meyve gibi besinlerin önemi ve bunların dengesinin bilincinde olunması gerekmektedir. Bir iki gün veya 1 hafta uygulanan diyetlerde sürdürülebilirlik olmuyor maalesef ki bu durumu vücudu hem fiziksel hem de ruhen yıpratmaktadır.

Hayatımızda altın günleri, kutlamalar, düğünler vs. her zaman olacak önemli olan doğru ve kararında seçim yapabilmek!

  • Fiziksel aktivitesiz olmaz! : İstersen spor salonu, istersen sevdiğin bir fiziksel aktivite -bisiklet, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, yürüme-koşma, dans etme- yapıyor ol. Ama yeter ki bir aktivite içinde ol. Çünkü çağımız hastalığı aslında hareketsizlik! Herhangi bir fiziksel aktiviteyle hem dinç olacaksın,  hem de metabolizman canlanacak ve fark etmeden kilo bile vereceksin!
Etiketler:
evde ek iş