info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Yurtdışı Yolculuklarında Diyete Devam!

Yurtdışı yolculuklarında diyete devam işte size yurt dışında bile olsanız diyetinizi devam ettireceğiniz bazı öneriler ile kilo kontrolünü sağlamanızda faydaları bilgiler paylaşacağız. Bir çoğumuz diyet yaparken yurt dışı dahil şehir değişikliklerinde bile diyeti bozar mıyım kaygısı yaşamaktayız. Bayram tatilleri hafta sonu ile birleştiğinde yaz tatili için senelik izinlerde yurt dışına çıkılmaktadır.

Yurtdışı Yolculuklarında Diyete Devam!

Yurtdışı tatillerinde amaç, genellikle dinlenme ağırlıklı tatil yerine farklı kültürleri tanıma adına gerçekleştirilen geziler ve alışveriştir.  Bu yoğun aktiviteleri yaşarken beslenme tarzı, yemeğe ayrılan süre kalite açısından etkileniyor. Damak zevklerimizin farklı olduğu ülkelerde bu lezzetlere alışmak zaman alıyor. Bunun yanı sıra öğün atlama, beslenmede çeşitlilik sarkabiliyor.

Uzun süren uçak yolculuklarında hava basıncı, ülke saat farkları ve iklim değişiklikleri metabolizmayı ciddi anlamda etkilemektedir.  Özellikle 5 saat farkı batıdan doğuya yada tam tersi durumlarda Jet-Lag olarak isimlendirilen bitkinlik, yorgunluk, uyku ve iştah kaybı, düşük enerji dikkat eksikliği gibi durumlara neden olmaktadır. Vücudumuz gece uyuma gündüz aktivite olarak ayarlanmış bir program gibi çalışmaktadır. Saat, gece gündüz farkı coğrafi ve iklim farklıları gibi durumlarda vücut uyum süresi yaşamaktadır.

Yolculuk yapılan ülkelerin farklı mutfak kültürleri, hijyen şartları daha önce olmayan besin alerjileri ve besin zehirlenmeleri gibi durumlarda vücudumuzun savunma sistemini güçlü tutacak şekilde beslenmek gereklidir. Senede bir kere tatil yapıyorum istediğimi yiyebilirim düşüncesinden uzak durmanız gerekmektedir. Yemeği her zaman her yerde yiyebilirsiniz, tatil yapmak, spor yapmak, eğlenmek, dinlenmek ve farklı kültürleri görüp öğrenme fikrini benimsemeniz gerekmektedir.

Uçak Yolculuğunda Beslenme

Gidilen ülkeler için genellikle uzun saatler süren uçak yolculukları olmaktadır. Uçağa binmeden önce ne aç nede tok olmalısınız.  Uçakta oluşan basınç ciddi anlamda su kaybına neden olmaktadır. Uzun süreli yolculuklarda bol su tüketmeliyiz. Alkol, çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Şekerli ve asitli içecekler yerine meyve suyu tercih etmek daha doğru olacaktır. Salata ve kepekli ekmekler ile hazırlanmış sandviçler sağlıklı bir seçim olmaktadır. Yola çıkmadan bir gün önceden kompleks karbonhidrat bakımından zengin, protein bakımından fakir olan bir çeşitlilik ile beslenmek jet-lag etkisine maruz kalmamak adına oldukça önemlidir. Ertesi gün ise bol proteinli bir kahvaltı yapmaya özen gösterin.

Değişik Ülke Mutfaklarına Dikkat!

Yolculuk yapacağınız ülkelerin mutfaklarını önceden mutlaka araştırın. Örneğin Çin mutfağında ekşi,tuzlu,tatlı acı gibi tatların bir arada sunulduğu yemekler oldukça fazladır. Singapur mutfak kültüründe böcek ağırlıklı yemekler olması, Filipinler’de farklı meyve, Uzak doğu mutfağında deniz mahsulleri ve yosun ağırlıklı mutfaklar olduğu  bunların besin alerjileri ve zehirlenmelerine sebebiyet verdiğini unutmayın. Türk mutfağında çok ayrı farklı ülkelere gidiyorsanız tadı ve görünüşü değişik olan, neyden yapıldığını bilmediğiniz açıkta satılan ve çiğ besinleri tüketmemeniz hem sağlığınız hemde diyetiniz açısından önemlidir.

  • Hijyen kurallarına pek fazla dikkat edilmeyen ülkelerde şişede satılan sular, kapalı paketlerde satılan ve bilinen markaları tercih etmelisiniz. Çok sıcak iklim koşullarında dahi olsanız nasıl hazırlandığını bilmediğiniz buzları içeceklerinize eklemeyin.
  • Havuz, deniz ve klimalar aracılığı ile bulaşacak salgın ve bulaşıcı hastalıklar açısından gereken önlemleri almaya özen gösterin. Tifo, ishal, kolera zatürre gibi turist hastalıklarından korunma amaçlı tedbirler almalısınız.
  • En sık görülen kabızlık problemleri için bol lifli besinler tüketerek su tüketimini artırmalısınız.

Avrupa-Amerika gibi nüfus yoğunluğu olan kozmopolit ülkelerde açık büfe seçenekleri açısından size en uygun besinleri bulmak kolay olmaktadır. Fakat her şey dahil programlarda sınırsız alkol ve yiyecek konusunda oldukça dikkat etmelisiniz. Meyve, yoğurt, kuru kayısı, ceviz ve badem gibi seçenekler ara öğün olarak ideal besinlerdir. Seyahat sırasında bunları bulmak zor oluyorsa çantanıza iki paket koyabilirsiniz.

Öğün atlamadan ızgara ve haşlama seçenekleri ile beslenmeniz gerekmektedir. Balık ve tavuk da yemeklerde iyi bir seçim olmaktadır.  Börek hamur işi yoğun karbonhidrat yerine sebze ve meyveler tercih etmek daha mantıklı bir seçim olmaktadır. Güne iyi bir kahvaltı ile başlamalısınız. Fakat bir çok ülkede kahvaltı kültürü oldukça farklıdır. Örneğin Fransızlar peyniri kahvaltıda değil kahvaltı sonrası tüketmektedirler.  İspanyollar iki kere kahvaltı yaparken uzak doğu ilkelerinde güne balık yada pilav yenilerek başlanmaktadır.  Fast food lardan olduğunda uzak durmanız gerekmektedir. Eğer yeme mecburiyetinde kalırsanız da mayonez ve ketçap gibi soslar kullanmayın.  Patates kızarması yerine salata tercih edin ve pizzanızı vejetaryen olarak sipariş verin.

Etiketler:
evde ek iş