info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zayıflama Sonrası Kilo Kontrolü İçin Yapılması Gerekenler

Zayıflama sonrası kilo kontrolü için yapılması gerekenler aslından diyetten sonraki dönemde önem arz eden bir konudur. Diyet yaptıktan sonra kilo veren fakat bu kiloları koruyan kişi sayısı oldukça azdır. Kilo verenlerin %95’i daha fazla kilo alarak her yıl yeni bir diyet uygulayarak vücutlarını deneme tahtasına çevirmektedir.

Zayıflama Sonrası Kilo Kontrolü İçin Yapılması Gerekenler

Zayıflamadan sonra kilo kontrolü için yapılması gerekenler tamamen sağlıklı beslenme programına uymak bu süreçte diyetisyeninizin önerilerini dinlemektir. Aslında diyetten daha zor olduğu için genellikle kilo verenlerin daha sonra tekrar alması bu nedenledir. Beslenme ve yaşam alışkanlığının tamamen değişmesi gerekecek ve belki yaşam boyu sürecek bir süreçtir. Diyetten sonra uzun yıllar kilosunu koruyan kişilerin hayatlarına daha mutlu ve sağlıklı devam ettiklerini söylemeleri fazla kilonun ne denli zararlı olduğu ortadadır. Hızlı kilo vermek sağlığınızı fazlasıyla kötüleştirecek ve iç organlarda oldukça büyük hasarlar meydana gelecektir.  Diyetin bitmesi ile birlikte beyin otomatik olarak şekerli şeylere ve tatlıya yönelmenizi sağlayacaktır. Bu durumda ilk yapacağınız şey yoğurt ve meyve karışımı bir miktar tarçın eklenerek şeker krizlerini atlatmakta önemli bir yere sahiptir. Buna rağmen bu kriz devam ediyorsa ayda bir ikiden fazla olmamak  şekilde sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Hamur ve şeker şerbetli tatlılar yüksek karbonhidrat içerdiğinden tüketiminden kaçmak gerekmektedir.  Tüm besin gruplarından her öğünde dengeli bir şekilde tüketmeyi kendinize alışkanlık yapın. Sağlıklı karbonhidratları tüketin çünkü vücudun enerjisi için karbonhidrat önemli bir besin kaynağıdır sağlıklı ve kaliteli olan besinlerden alındığı takdirde vücuttaki eksikliği giderilmiş olacaktır.

Günlük beslenmede yağ oranını azaltın. Yiyecekleri fırın, ızgara, buharda pişirin. Tereyağı ve margarin gibi katı yağları hayatınızdan çıkarın. Kızartmalardan oldukça durun. Tam yağlı yoğurt veya süt yerine yarım yağlı olanları tercih edin. Yemeklerinizi hazırlarken yağlı ve yoğun salçalı tuzlu soslar yerine bol yeşillik ve baharat kullanın. Mayonez gibi yoğun yağlı hazır sosları hayatınızdan tamamen çıkarın. Kümes hayvanlarının üzerindeki yağlı deriyi sıyırıp atın kırmızı etteki yağı tamamen ayırın mümkünse yağsız et tercih edin. Alışverişlerinizde etiket okumayı alışkanlık haline getirin ve yarım yağlı ve yağsız besinleri almaya dikkat edin. Alışverişlere tok olarak gidin. Hazır gıdalardan olduğunca uzak durun. Zayıflamadan sonra kilo kontrolü için yapılması gerekenler kısa ve net olarak uygulandığı takdirde kilo kontrolü sağlanmış olmaktadır.

  • Sebze ve meyve tüketimi hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olsun
  • Yağ miktarını azaltın ve zeytinyağı, ceviz yağı sağlıklı yağlar kullanın
  • Porsiyonları azaltın
  • Her yemekte glisemik indeksi en az bir besin yiyin
  • 3 ana 3 ara öğün olarak beslenmeye devam edin öğün atlamayın
  • Yemek sonrası tatlı yerine meyve yiyin
  • Esmer ekmek yemeğe devam edin
  • Kırmızı et ve beyaz et tüketimini mutlaka yapın
  • süt ve süt ürünlerini yarım yağlı veya yağsız olarak tüketin
evde ek iş