info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zayıflama Sürecinde Bilmeniz Gereken 6 Önemli Şey!

Zayıflama sürecinde bilmeniz gereken 6 önemli şey sizi diyet yaparken panik olmadan bu sürece olan sadakatinizi etkilemeyecek ve başarıya doğru önemli adımlar atacaksınız. Fazla kilolardan kurtulmak için bir yola girilir bu süreç tamamlansa dahi karşılaşılan bir çok durum vardır. Fakat bu durumlardan pek bahsedilmez. İşte bu süreçte gerçekleşen durumların olağan şeyler olduğunu bilerek diyet yaparken paniklemeden bir zayıflama sürecini başarabilirsiniz.

Zayıflama Sürecinde Bilmeniz Gereken 6 Önemli Şey!

Diyet sonrası fazla kilolarından kurtulan ve form koruma aşamasında kadınların yaşadığı bazı güçlükler vardır. Bunların atlatılması için diyet uygulama dönemindeki bazı alışkanlıkları devam ettirmek gereklidir. Yemekler için ayrılan en az 20 dk süre bu devam ettirilmelidir. Ayakta  ve hızlı bir şekilde yemek yeme verilen kiloların tekrar alınmasını sağlamaktadır. Yemek yemeği zevkli bir hale dönüştürmek için hızlı yemek yemeyi bırakın ve yemeğinizle savaşmayın. gerçek başarı hikayeleri okuyun ve motivasyonunuzu kilo vermenin ne kadar doğru bir karar olduğunu tekrar hatırlayın. Zayıflama sürecinde size zor gelen şeyleri ne kadar zorluk içerisinde  yaptığınızı hatırlayarak emeklerinizi hiçe atacak her türlü tutum ve davranıştan kaçının. 18 – 30 yaş ve sonrası dönemlerde metabolizma oldukça yavaşlar. Bu durumu tam tersine çevirmenin tek yolu hareketliliktir. Sağlıklı bir yaşam için mutlaka günde 30 dk yürüyün.

Daha İnce Vücut İçin Gidilen Yol Düz Değildir!

Kilo vermek kolay ve dümdüz bir yol değildir. Taşlık ve sürekli karışan bir patika yol gibi düşünün. Önce kilo verir, sonra biraz alır ve sonra tekrar geri alırsınız. Hatta bir süre kilo vermeniz tamamen durur. Bu durum ideal kilonuza inene kadar bir kaç kezde tekrarlanabilir. Kilolarınız ay içinde dalgalanma gösterir bunun sebebi de regl döneminde vücudun su tutma olayıdır. Vücutta salgılanan serotonin miktarının düşmesi ile ani tatlı ve açlık krizleri gerçekleşir. Yaşanan bu durumdan endişe etmenize gerek yok bu durum fazla kilo kaybının önüne geçmek için vücudun savunma mekanizmasının çalışmasıdır.

Duygusal Gerileme Yaşamak

Zayıflamak diyet ve egzersizden ibaret değildir. Bu dönemde psikolojik açıdan gerileme, duygu karmaşası aşırı duygusallaşma gibi durumlar yaşamanız en muhtemel durumdur. Kendinizi iyi hissetmeli ve başarısız olduğunuzu düşünmemelisiniz. Yapmanız gereken tek şey hedefinize doğru ilerlemeniz olacaktır.

Suçluluk Hissetmeyin Kendinizi Sevin

Kilo verme süresince kadınlar genellikle kendilerini suçlayarak ağır eleştirilerde bulunurlar. Fazla basenleri ve göbek yağları konusunda kendilerini çok suçlu hissederler. Buda diyette devamlılığı güçleştirir. Gerçek bir başarı istiyor iseniz kendinizi sevmeli ve şefkatli davranmalısınız. Geçmişte yaptığınız beslenme hatalarını tekrarlamamak adına motivasyon artırıcıdır.

Diyetinizi Sabote Etmelerine İzin Vermeyin!

Aslında diyet dönemlerinde en sık karşılaşılan durumlardır. Size akıl veren kendi deneyimlerini anlatan kişiler olacaktır. Tabağınızda kalanlar için sorgulama, yemeğin beğenilmediğini söyleyen suçlayıcı cümleler ve kilo verdiğinizi artık tatlı yemeniz gerektiğini söyleyen çok bilmiş kişilere aldırış etmeyin ve kendi bildiğinizi okuyun. Bu durumun nedeni sizin kararlı bir şekilde ilerlemeniz deki gizli bir kıskançlıkla da alakası vardır.  Sizin yolunuzdan gitmeyi deneseler de sizi sabote etmek daha kolaylarına gelecektir. Bu dönemde karşılaşacağınız bu tepkilere hazırlıklı olmalı kimselere pabuç bırakmamalısınız.

Gıdalar İle Olan İlişkinizi Gözden Geçirin

Kendinizi mutsuz, yalnız, öfkeli, stresli olduğunuz dönemlerde şekerli şeyler ile bu süreci aşmaya çalışmayın. Çünkü bu tarz sorun çözme ileride yaşanacak ciddi stres ve probleme neden olabilir. Sorunlarınızı bir şeyler yiyerek asla düzeltemezsiniz hele bu şekerli gıdalar ise asla. Zor olsa da sorunlarınızı derinden gözden geçirerek daha gerçekçi çözümler üretmelisiniz.

Uyku Düzeninizi Asla Bozmayın

Yapılan bir çok araştırma uyku düzeni kilo verme sürecinde önemli rol oynamaktadır. Uykusuzluk yağ kaybına neden olmaktadır. Uyumanız gereken süre içinde uyanık olmanız açlık hormonlarını hareket ettirecek ve gece atıştırmaları sendromuna  sebep olacaktır.

Zayıflama sürecinde bilmeniz gereken en önemli durumları paylaşarak bu sürece daha mantıklı ve kararlı yaklaşmanızı sağlamış olmanın umudu ile fazla kilolarınızdan kurtulmak insan sağlığı açısında oldukça doğru bir karardır.

evde ek iş