info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zayıflama Yöntemleri ve Önemi

Zayıflama yöntemleri ve önemi kilo vermenin hayatınıza katacağı artılar ile birlikte bu süreçte hayata olan bakış açınızı en başından değiştirerek daha mutlu ve pozitif bir yaşam sürmenize neden olur. Çok beğendiğiniz dolabınızda bekleyen kıyafetlerinizin içine rahatlıkla girebilmek motivasyonunuzu arttıracak ve günlük yaşam stresinden biraz da olsun sizi koruyacaktır.

Zayıflama Yöntemleri ve Önemi

Zayıflama adı altında satılan ürünler şok diyet ile hızlı zayıflayın gibi başlıklarla diyetten daha çok ciddi bir rahatsızlık makinesi olan diyet listeleri insan sağlığını hiçe sayan yöntemlerdir. Hızlı ve bir anda kilo vermek sağlığınızı riske atabilecek bir durumdur. Sağlıklı zayıflamanın temel kuralı diyetisyen kontrolünde yavaş yavaş kalıcı ve sağlıklı kilo vermektir.

Kilo verme süresince muhatap bulmak oldukça önemlidir. İnternet ortamında, dergilerden bulacağınız diyet listelerinde karşınızda bir muhatap bulamayacaksınız ve o diyeti büyük ihtimalle yarında bırakacaksınız. Genetik yatkınlık, kullanılan ilaçlar, beslenme bozuklukları, yavaş metabolizma,insilün direnci, hormon bozuklukları gibi bir çok neden kilo almanın başlıca nedenleri arasındadır. fazla kiloların zamana yayılarak verilmesinin avantajları da çoktur. Gün içinde enerjiniz düşmez, kendinizi yorgun hissetmezsiniz, devamlı açlık çekmez esnek kurallar ile zayıflarsınız.

Zayıflama sürecinde hedefiniz gerçekçi olsun, kalıcı olarak verdiğiniz 1 kilo bile oldukça sağlıklı olacaktır bunu asla unutmayın. Her öğünden 20 dk öncesinde büyük bir bardak su için hatta günde 3 lt su içmeyi yaşam tarzınız haline getirin.

Muhakkak kahvaltı yapın ve öğün atlamayın. Hareketlerinizi artırın araba yerine yürüyüşü tercih edin asansör yerine de merdiven. Günde 2 fincan yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin. Bir diyet günlüğü tutun ve gün içinde yediğiniz her şeyi bu deftere not alın.

Kilo verdikçe kendinizi ödüllendirin mesela çok istediğiniz bluzu veya kitabı alın. Her bir kilo verdikçe çok sevdiğiniz biri ile sinemaya veya tiyatroya gidin.

Gözünüzün gördüğü her yere kendinizi mutlu edecek notlar yazın. Bu notlar hedefinizi hatırlatsın ilham versin. Hedefinizdeki kiloya ulaştığınızı hayal edin!

İdeal Kilonuza İndiğinizde Oluşan Olumlu Durumlar

Sağlıklı zayıflamak için tek çözüm diyetisyen kontrolünde yavaş yavaş zayıflamaktır. Kısa zamanda fazla kilo vermeyi düşünmeyin haftada 500 gr ile 1 kilo vermek hedefiniz olsun. Sabırlı ve sakin olun.

  • Fazla kilolara bağlı oluşan hastalık riskleri en aza inecektir
  • Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olacaksınız
  • Gün içindeki enerjiniz oldukça yüksek olacak ve kendinizi hafif hissedecek daha dayanıklı olacaksınız
  • Bağışıklık sisteminiz güçlenecek sık hasta olmayacaksınız
  • Daha ince ve fit olacaksınız
  • Daha genç görüneceksiniz
  • Öz güveniniz tam daha mutlu olacaksınız

Çok sık tartılmayın, asla moralinizi bozmayın yapamacaksınız gibi düşünmeyin sadece sabırlı olun ve kendinize zaman tanıyın. Bazen kuralları bozabilirsiniz bunun için asla kendinizi suçlamayın kendinize olan inancınızı asla yitirmeyin.

evde ek iş