info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zayıflamak için ne yemeliyim?

ZAYIFLAMAYA YARDIM EDEN BESİNLER

Fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmak istiyorsanız, zayıflamak için ne yemeliyim sorusunun cevabını bulmanız gerekir. Her insanın günlük alması gereken kalori miktarı farklıdır. Aynı şekilde herkesin metabolizma hızı ve vücudundaki yağ oranı farklıdır. Herkesin bu açıdan diyet listesi farklılık gösterir. Ancak zayıflamak için herkesin tüketmesi gereken metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı besinler aynıdır. Metabolizma hızı ne kadar fazla olursa, vücudun alınan kaloriyi yakması o kadar kolay olur. Ayrıca yağ yakıcı besinler tüketildiğinde, hücrenin fazla yağ depolaması engellenir.

Zayıflamak için ne yemeliyim diye düşünüyorsanız, işte cevabı; Kilo vermeye karar vermek ile birlikte yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Ayrıca rafine şeker ve tuz tüketimini de sınırlamak gerekir. Zayıflamak için başta lifli gıdalar olmak üzere, protein, sebze ve meyve tüketimini arttırmalısınız. Lif oranı yüksek olan sebzeler özellikle yeşil yapraklı bitkilerdir. Hem sizi tok tutarken, hem metabolizmanızı hızlandırır. Ara öğünlerde yiyeceğiniz lifli meyveler de başta elma, ananas, portakal ve altın çilektir. Karbonhidrat grubundan olan buğday ve pirinçten olabildiğince uzak kalmalısınız. Ancak kompleks karbonhidrat olarak geçen yulaf ve siyah pirinç yiyebilirsiniz. Zayıflama süreciniz de hayvansal ve bitkisel protein ağırlıklı beslenmekte son derece hızlı zayıflamanıza yardımcı olur. Tüm hayvansal gıdalarda hayvansal protein bulunur. Ancak hayvansal gıdaların yağlı olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Sebze yemeklerinizde sadece zeytinyağı kullanmalısınız. Balık, tavuk ve et yemeklerinizde hiç yağ kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü proteinlerin içerisinde bulunan yağ miktarı günlük yağ ihtiyacınızı karşılar.

Zayıflamak için ne yemeliyim diyorsanız, yemek listenize yağ yakıcı baharatları da eklemelisiniz. Acı biber, tarçın, kekik, zencefil, kişniş ve keten tohumu yağların yakılmasında son derece etkilidir. Günlük su tüketiminiz 2 litre olmalıdır. Çünkü diyet ile birlikte vücudunuz su kaybeder. Ayrıca gün içerisinde zayıflamanızı kolaylaştırmak için metabolizma hızlandıran bitki çayları içebilirsiniz. Özellikle yeşil çay tüm diyet listelerinde yer alır. Antioksidan özelliğine sahip olan yeşil çay, yağ yakıcı özelliği olan zencefil çayı ve metabolizmayı hızlandıran tarçınlı elma çayını gün içerisinde içebilirsiniz. Zayıflama sürecinizde ambalajlı gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Sağlıklı zayıflamak için sağlıklı beslenmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

evde ek iş