info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zayıflamak için spor yapmalı mıyım?

SPOR YAPARAK HIZLI ZAYIFLAYIN

Diyet yapmak zayıflamanın ana kuralıdır. Sağlıklı beslenmek, öğün sayısını arttırmak, porsiyonları küçültmek, bol sıvı tüketmek ve protein ağırlıklı beslenmek diyet yapan bir kişinin olmazsa olmazlarıdır. Bu süreçte kilo kaybetmeye başlarsınız ancak kilo verme sürenizi daha hızlı bir hale getirmek istiyorsanız ve zayıflamak için spor yapmalı mıyım diye soruyorsanız cevap evet olacaktır. Spor yapmak sizi her şeyden önce dinç tutar, oksijen almanızı sağlar ve yediklerinizi daha çabuk yakarsınız. Bilinen bir gerçek şudur ki spor yapmadan zayıflamak çok da sağlıklı değildir. Aniden kilo verme gibi bir durumda deri sarkması gibi bozukluklar baş gösterebilir ve bunu toplamak kolay değildir.

Günün her saati olmasa bile sabahları ya da size uygun olan bir zamanı mutlaka yarım saat bile olsa tempolu bir şekilde yürümeniz gerekmektedir. Hareket ettikçe metabolizma hızlanır ve yağ yakımı ancak bu şekilde gerçekleşir. Zayıflamak için spor yapmalı mıyım diye merak edenler mutlaka düzenli ve tempolu yürüyüş yapmaları gerektiğini unutmamalıdırlar. Buna ek olarak hafif ağırlık çalışmaları da vücudu formda tutar ve kasların sıkılaşmasını sağlar. Spor salonuna gitme olanağınız varsa, spor öğretmeninizin göstereceği basit ama yararlı hareketleri uygulamaktan çekinmeyin. Salona gitme olanağınız yoksa pet şişelere doldurduğunuz su ile ağırlık yapabilir ve günlük çalışmalarınızı bu şişelerle sağlayabilirsiniz. Sadece dans etmek bile kilo vermenizi ve yağ yakmanızı sağlayacak, sıkı bir vücuda kavuşmanıza yardım edecektir.

Diyet yapmak yanında spor da yapıldığında daha hızlı ve sağlıklı bir sonuç verir. Bu iki anahtar adım birbirlerini tamamlayan iki unsurdur. Zayıflamak için spor yapmalı mıyım diye soran bir kişi kendi olanaklarına ve elbette yaşına göre her türlü aktiviteyi yapmalıdır. Kimileri uzun yürüyüşler yapmalı, kimileri koşmalı kimileri de yüzmelidir. Bilinmesi gereken en önemli şey spor yaparken mutlaka doğru nefes almak ve vermek gereklidir. Bununla birlikte yudum yudum su içilmelidir. Spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalı, hareketler ölçülü ve bilinçli tatbik edilmelidir. Hareket etmek istedikten sonra bütün sokakların, yokuşların ve merdivenlerin sizin olduğunu unutmayın.

Spordan sonra doğru beslenmeniz gerekmektedir, peki bu beslenme alışkanlığı için neler yapmanız gerekiyor. Uzman diyetisyen yardımı alarak zayıflayabilirsiniz.

evde ek iş