info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zayıflamak İstiyorsanız Yeşil Mercimek!

Zayıflamak İstiyorsanız Yeşil Mercimek!

Kuru baklagillerin, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı olduğu bilinmektedir. Bunların içinden bir tanesi özellikle tam bir şifa kaynağıdır. Gerek zayıflamak için gerekse bağışıklık sistemi için olsun bağırsaklarınız düzenli çalışsın istiyorsanız eğer, yeşil mercimek bunların en büyük kahramanıdır. Sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken başlıca besinlerden biridir.

Uzmanlar tarafından mucize bir besin olarak gösterilen yeşil mercimeğe dikkat çekmektedirler. Yeşil mercimeğin içine gelince birçok şifa kaynağını içerisinde bulundurmaktadır. Mükemmel bir bitkisel protein kaynağıdır. Yiyeceklerin ısı etkisi denilen mekanizma ile metabolizma hızını küçük miktarda arttırır. Sindirim sistemine bağlı harcanan enerji artacakları için, kilo verme süresinde iyi bir etki gösterir. Bitkisel karbonhidratlar tarafından da zengin bir kaynaktır. İşin açığı da vücuda kaliteli şeker verir. Özellikle zayıflama faslında beslenmede günlük kaloriyi az tutar. Eğer birey tek yönlü besleniyor ise, yeterli bir biçimde şeker alamadığı için buna bağlı halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik yaşanabilir. Oysa salatalara eklenebilecek olan 2 yemek kaşığı kadar haşlanmış yeşil mercimek vücuda yeterli miktarda olan şekeri verir ve diyete bağlı bir şekilde semptomların görülme durumu azalır.

Yeşil mercimek çok iyi bir lif kaynağıdır. Lifler, bitkilerin hücre duvarlarında oluşan maddelerdir. Beslenme ile midemize girdiklerinde şişme meydana gelir ve şişip hacim oluştururlar. Bu durumda yeme ihtiyacı da az olmaktadır. Buna müteakiben diyet konusunda ciddi yardımcı olur, tok tutar ve vücuda gereken besini, enerjiyi sağlar. Mercimek bir fitoöstrojendir. Yani, vücutta kısmi ilaç etkisi gösteren bir besindir. Özellikle menopoz döneminde semptomlarını hafifletir. Meme, rahim kanseri gibi hormon bağımlı kanser grubundan korur. Ancak bu rahatsızlıkların tanısının belirlendiği hastaların, bu besinden kaçınmasında fayda vardır. Çünkü bazen östrojen etkisi bu hastalıklara iyi gelmez.

Mercimek aynı anda çok iyi bir demir kaynağıdır. Özellikle yumurta ve kıyma ile birlikte tüketilmesi takdirinde demir açısından bolca zenginleştirilmiş olur. Yanında bol limonlu salata tüketmek vücutta demirin daha iyi kullanılmasına yardım eder. Yeşil mercimeğin potasyum oranı da çok yüksektir. Bu özelliği ile tansiyonu düşürür ve dengeler. Kiloya bağlı olarak yanşanan tansiyon rahatsızlığına da oldukça etkilidir. Ve böylelikle hem zayıflamaya hem de tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

evde ek iş