info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zayıflatan baharatlar

DOĞANIN MUCİZESİ BAHARATLAR

Baharatlar sadece basit birer yemek tatlandırıcısı olarak düşünülmemeliler. İçeriklerindeki bileşenler sağlığa son derece faydalı olan baharatlar aynı zamanda diyet listelerini de tatlandıran ve kullananlara birçok fayda sağlayan tatlardır. Aynı zamanda zayıflatan baharatlar da birçok kişinin daha hızlı yağ yakmasını sağlamaktadırlar. Baharatların özellikle bazılarında vücudun ısınmasını sağlayan enzimler mevcuttur. Bu enzimler daha sindirilme aşamasında metabolizmanın hızla çalışmasına neden olurlar. Metabolizma çalışırken de yağ yakma gerçekleşir ve fazlalıklar hızla atılmış olur. Baharatların sihirli gücü ile hala tanışmayanlar varsa birkaç tüyo vermek son derece faydalı olabilir. Baharat kullanımında dikkat edilmesi gereken bir husus da bazı alerjik bünyelerin bu baharatlara karşı reaksiyon gösterebileceğinin unutulmaması gerektiğidir.

Zayıflatan baharatlar ne işe yarar?

En çok kullanılan baharatlardan olan ve hepimizin mutfağında önemli bir yer tutan karabiber ve kırmızıbiberin metabolizmayı hızlandırdığını biliyor muydunuz? Zayıflatan baharatlar arasında en basit kullanıma sahip olan ve sadece yemeklerinize bir miktar daha fazla koyacağınız karabiber ve kırmızıbiber sayesinde metabolizmanızın daha hızlı çalışacağı gibi toksinlerden de antiseptik özellikleri sayesinde arınmış olacaksınız. Bunlara ek olarak kimyon da zayıflatan baharatlar arasında geçmektedir. Bu baharatlar elbette tek başlarına zayıflama nedeni değildir ancak kullanım özelliklerine göre metabolizmayı hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır. Zencefil de aynı zamanda ısı verici özelliği olduğundan metabolizmayı hızlandırmakta ve düzenli kullanımda yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.

Baharatlar düzenli kullanımda kanı temizleme özelliği de göstermektedirler. Asya mutfağının ayrılmaz bir parçası olan egzotik baharatlar sayesinde birçok hastalık önlenmekte ve insanların çok daha uzun ömürlü oldukları gözlemlenmektedir. Bir diğer zayıflatan baharatlar arasında pul biber de yer almaktadır. Pul biber de yine içeriğindeki enzimler sayesinde yağ yakmaktadır ve yemeklere eklenmesinde son derece fayda bulunmaktadır. Salatalara da eklenebilen pul biberi sofranızdan eksik etmemeniz tavsiye edilmektedir. Zerdeçalın da metabolizmayı hareketlendirdiği ve yağ yaktığı saptanmıştır. Bu baharatlara ek olarak sizi tatlı krizlerinden kurtaracak olan bir başka ürün ise, tarçındır. Tarçın, özellikle çubuğu ile kullanıldığında hem ısıtıcı bir özelliğe sahiptir hem de kan şekerini dengeler ve sizleri manevi olarak da mutlu eder.

evde ek iş